Attila. Barbarský kráľ, ktorý vyzval na súboj Rím - John Man

John Man: Attila. Barbarský kráľ, ktorý vyzval na súboj Rím

Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2007

     John Man je pozoruhodný autor. Už jeho knihy Alfa beta (o začiatkoch latinskej abecedy) a Gutenbergovská revolúcia (o vzniku kníhtlače) by si zaslúžili pozornosť slovenského čitateľa. Manov štýl sa nápadne ponáša na Zweigove biografické knihy a v tomto smere je jeho dôstojným nástupcom. Na jednej strane sa drží faktov, na strane druhej ich dokáže pútavo rozvinúť a nechať plynúť vlastným životom. Len obrovská znalosť problematiky mu umožňuje pohybovať sa v tematike so suverénnou ľahkosťou. Podrobnosti tu netvoria pochybný balast, ale plastické zobrazenie doby. Autor pristupoval k látke nielen dôkladným štúdiom literatúry a prameňov, ale aj početnými cestami po stopách Attilových výbojov, čím dosiahol nesmiernu dôveryhodnosť vlastnej výpovede.

     Snahou autora nebolo len prizdobiť a rozvinúť klišé o krutovládcovi. Isteže ním bol – náladovosť, arogancia, surovosť – nič z toho mu nebolo cudzie. Ale bol to aj geniálny politik, ktorý na istý čas určil smerovanie Európy, ktorý si dokázal získať oddanosť miliónov ľudí. Man správne upozorňuje na to, že väčšina Attilových obetí a väčšina tých, ktorí o ňom písali, boli kresťania, a tým bol poznačený jeho obraz. Ukázal, že Attila urobil iba to, čo by urobila väčšina vodcov, keby mohla: a to získať tak veľa od svojich obetí a nepriateľov, ako je to len možné. Jedine víťazstvo poskytovalo v tejto ére čas a možnosť, aby vznikali kultúrnejšie hodnoty.

     Autor špekuluje aj o tom, ako by vyzerali dejiny ľudstva, keby Attila dosiahol svoj cieľ. Mohol vytvoriť ríšu siahajúcu od Atlantického oceána až ku Kaspickému moru. Mohol súperiť s Rímom v čase svojho vrcholu. Jeho dedičia mohli obsadiť samotný Rím, obrátiť sa smerom ku Konštantínopolu a zmeniť chod dejín. Ak aj mal v hlave túto predstavu, nesústredil sa na ňu. Na konci života už totiž nedokázal svoju ríšu ovládať – to ona ovládala jeho a dohnala ho až k smrti. Preto najväčším odkazom tejto legendy moci, vplyvu a krvi je obraz toho, čo by sa mohlo stať. Dnes je v móde prikrášľovať si obraz takýchto hrdinov. Iste, Attila je bájny bojovník, ale svet je dnes iný. Dodajme: našťastie.

Eduard Chmelár