A čo si ty dnes urobil pre tento svet?

Pozri na ten neporiadok!

Čo si dnes urobil pre tento svet? Touto otázkou by sa dalo v skratke zhrnúť poslanie knihy Pozri na ten neporiadok autora a ilustrátora Hsu-Kung Liu, ktorý pochádza z Taiwanu.

Východoázijskú filozofiu a jej pohľad na svet kniha vykresľuje ako priamočiarejší a jednoduchší ako ten náš. Je neustále v spojení s prírodou, jej zákonitosťami, a teda je spätý s existenciou človeka. Ten je v nej hosťom a ako hosť sa má správať s úctou, pokorou a ohľaduplnosťou. Myšlienka knihy je ľahko pochopiteľná, zaoberá sa životným prostredím a naším správaním k nemu. Riešenie je v texte ešte priamočiarejšie než samotný náčrt problému – treba začať od seba. Niekedy stačí drobné pošmyknutie či otvorenie očí, aby človek videl, že svet tu nie je pre nás, ale existujeme v jednotnom súzvuku. Toto sa stane aj pánovi prezidentovi, ministrovi, manželke, deťom a človeku bez domova. Každý z nich si v príbehu vytvára prostredie, v ktorom žije. Často sa však v návale povinností ľudia zabudnú pozerať aj okolo seba a potrebujú niekoho, kto ich ťukne. Nie urážlivo, povýšenecky, nie príkazom, ale pravdivo, priamo a presne. A aj vďaka poriadku – či v živote a práci, alebo v detskej izbe – sa môžu cítiť nielen šťastnejšie, ale môžu si aj vychutnávať radosti každodenného dňa, ktorý inak pohltil neporiadok. O preklad do slovenčiny sa postarala Chen Ling Podstavek , pôsobiaca na Slovenskom ekonomickom a kultúrnom úrade v Taipei, ktorá sa snaží prepojiť dve kultúry prostredníctvom literatúry. Aj vďaka nej môžu zahraniční čitatelia čítať preklad Emy a ružovej veľryby či Mimi a Lízu. Slovenské deti si zas čítajú pôvodné príbehy z ďalekej Ázie. Jedným z nich je aj kniha Pozri na ten neporiadok.

V knihe dominujú prepracované farebné kresby. Tie sú zväčša plné neporiadku na rôznych miestach ilustrácií, pričom sú na ďalšej strane upravené a oku lahodiace. Vizuálnu stránku sprevádza skromnejší text, no o to väčšmi je výstižný a smerodajný. Malému čitateľovi niekoľkokrát za sebou pripomína poslanie knihy – rozhliadnuť sa vôkol seba a urobiť poriadok s tým, čo nás ťaží a zabraňuje nám vidieť svet: „Na obzore mesta sa z vysokých továrenských komínov šíril tmavý dym. Špinou znečistená voda tiekla priamo do rieky. Mnoho ľudí demonštrovalo na uliciach. Tulák pribehol k autu pána prezidenta a nahlas mu vyčítal: ‚Pozrite, aký neporiadok ste tu spôsobili!‘“ Aby však príbeh nezostal len v rovine výčitiek, jednotlivé postavy v diele začínajú konať. A to nielen preto, aby už neboli zahanbené, ale aby urobili niečo viac aj pre svet. Niekoľko jednoduchých úkonov a život je razom upratanejší, prehľadnejší, a teda aj my môžeme byť spokojnejší.

Vďaka Hsu-Kung Liu a prekladateľke Chen Ling Podstavek sa tak k slovenským deťom dostáva kniha, ktorá síce hovorí o tom, že ľudia bežne robia neporiadok, no dôležité je, ako sa k nemu postavia. Naša Zem je len jedna a hoci sa občas kôpky nepotrebných vecí zväčšujú, vedieť po sebe urobiť v závere poriadok je krásne vystavenie účtu nielen planéte, ale aj nám ľuďom.