Recenzia
Marek Zákopčan
13.02.2015

Krokodílie žlté oči - Katherine Pancol

Preklad Katarína Ondrušová
Remedium 2014

Súčasná francúzska tvorba sa k nám dostáva len pozvoľna, a keď už, tak väčšinou len vysoko cenené „umelecké“ kúsky. Preto som rád, že vydavateľstvo Remedium siahlo jednak po komerčne úspešnej, ale zároveň aj obsahovo pútavej tvorbe Katherine Pancol. Jej diela sa vyznačujú nezvyčajným pohľadom na každodenný život bežných ľudí, psychologickou hĺbkou i humorným nadhľadom. Pestrosť dejových línií a postáv sa prejavuje dokonca aj vo výbere obálok – ich hravosť a originálnosť upúta na prvý pohľad. Román Krokodílie žlté oči je prvou časťou trilógie, ktorá vo Francúzsku zaznamenala obrovský úspech. Na jej motívy sa nakrúca film.

Hoci sa v príbehu vystrieda celá plejáda rozmanitých postáv, v centre deja je niekoľko žien obklopených manželmi, milencami či nevlastnými otcami. Jósephine je všednou manželkou a matkou dvoch dcér. Už odmalička bola v rodine tou nevýraznou, ktorá to v živote ďaleko nedotiahne. Napokon ani jej manžel dlhodobo nezvládne nudný stereotyp a hľadá rozptýlenie mimo domova. K tomu sa pridá kruté zistenie, že ňou pohŕda i jej staršia dcéra – jej jediným cieľom je žiť si ako v bavlnke a mať neobmedzené konto v banke. Jósephine prestáva baviť, že nikto nevie oceniť jej kvality, a uvedomuje si, že nastal čas myslieť konečne aj na seba. Jej sestra Iris predstavuje jej opak – je kultivovaná, vznešená, obľúbená, žije v dokonalom svete s milujúcim manželom a šikovným synom. Lenže málokto tuší, aké ťažkosti skrýva táto pozlátka – Iris má málo skutočných priateľov, väčšina by sa pokrytecky a škodoradostne potešila jej pádu. A že by sa bolo z čoho! Všetko totiž nasvedčuje tomu, že jej rozprávkovo krásny a bohatý manžel má tajného milenca. To by sa dalo zniesť, ale čo ak sa manželstvo rozpadne? Iris mala pred sebou sľubnú kariéru umelkyne, a všetko zahodila kvôli láske... Oplatilo sa to vôbec? Podľa mňa jednou z najzaujímavejších postáv, je ich matka Henriette. Ako mladá žena s dvomi deťmi sa kvôli majetku vydala za svojho šéfa. Je úzkoprsá, vzťahovačná, hašterivá, a práve preto má veľa šancí získať si vaše sympatie...

Katherine Pancol nastoľuje otázky, ktoré občas potrápia každého – máme dosť času na naplnenie našich snov? Oplatí sa ísť za nimi, aj keď je úspech v nedohľadne? Ako ukázať svetu, že ešte nepatríme do starého železa? V centre Krokodílích žltých očí je človek samotný, jeho túžby, snahy, láska... Citlivosť a presnosť, s akou autorka dokáže pomenovať všeobecné pravdy, si vás zaručene získajú. Vo vydavateľstve Remedium vyšiel už aj druhý diel s názvom Pomalý valčík korytnačiek, ktorý môžete vyhrať v našej súťaži.