Recenzia
Antonia Bednáriková
13.09.2004

Mami, to mi neurob!

 

Byť pubertiakom nie je úžasné

Rosie Rushtonová

Mami, to mi neurob!

Bratislava SPN – Mladé letá 2004

Preklad Martina Palkovičová

Nedostatok pôvodných kníh pre tínedžerov vydavateľstvá nahrádzajú prekladmi. Mladé letá mali šťastnú ruku pri výbere titulov Angus, bozk a trapasy a Nemám bikiny, som O.K od L. Rennisonovej, zaujali aj Najlepší priatelia R. Rushtonovej. Dievčatá si určite obľúbia aj novú hrdinku tejto anglickej autorky.

Melisse má dosť problémov so svojimi červenými vlasmi, pehami a tým, že hoci má už štrnásť rokov, meria len čosi vyše 130 centimetrov. Všetci si myslia, že je oveľa mladšia. A matka si zrazu zmyslí, že jej dočista skazí život a presťahujú sa z Londýna na vidiek. Ona rozhodne nemieni ,,obchádzať kravince a čuchať prasačí smrad”! Matkino rozhodnutie robiť v päťdesiatke konečne niečo zmysluplné, rodina nebrala celkom vážne, hoci začala študovať teológiu. To, že dostala miesto kaplánky, všetkých zaskočilo. Mužská časť rodiny – otec, 17-ročný Ben a 10-ročný Danny to zobrali ako fakt. Ben večne zahľadený do monitora počítača by si zrejme  nevšimol nič ani keby sa presťahovali na Mesiac a Danny sa vlastne na zmenu tešil, lebo bude môcť jazdiť na koni. Melisse to však pociťuje ako nesmiernu krivdu. A to ešte netuší, akú otrasnú školskú uniformu bude musieť nosiť. Nájsť si nových priateľov pokladá za nemožné, veď kto by sa už kamarátil s farárkinou dcérou.

Melisse si na nové prostredie zvyká ťažko a závidí Dannymu kamarátov a radosť z novostí, ktoré priniesla zmena. Nechce vidieť, že ani mama to nemá ľahké a namiesto pomoci jej len pridáva  starosti. Pomôže jej náhoda. ,,Osvojí” si ju pes Barnaby, ktorého pán sa musel odsťahovať a nemohol si psíka, presnejšie veľkého psiska, zobrať so sebou. A práve s jeho pomocou sa zoznámi s perfektným Mattom. Autorka sa prihovára čitateľom jazykom mladých. Dynamické rozprávanie o tínedžerkach, pseudohodnotách, skutočnom priateľstve aj sklamaní nezobrazuje dospelých ako dokonalé vzory. Odkrýva nedostatok ich empatie aj zásadné chyby. Práve cez otcovo zlyhanie si Melisse uvedomuje svoje chyby a ,,uprace” si v svojich kamarátskych aj súrodeneckých vzťahoch.