Recenzia
Vladimír Radosa
06.02.2008

Mobil - Stephen King

Stephen King: Mobil

Bratislava, Ikar 2007

Preklad Marína Gálisová

Určite si ešte pamätáte časy, keď mobilné telefóny vlastnila len hŕstka vyvolených. Zvyšok populácie závistlivo prskal, keď sa producírovali po uliciach a dôležito si rozprávali akoby do dlaní, alebo keď zvonenie ich štvrťkilogramových hračiek rušilo filmové alebo divadelné predstavenia Teraz sú už čudákmi tí, ktorí mobil nevlastnia. Koľko takých ľudí je vo vašom okolí? Ja poznám jedného, priatelia si z neho jednostaj uťahujú, no on tvrdošijne odoláva. Rovnako ako autor bestsellerov Stephen King a rovnako ako hrdina jeho knihy Mobil Clayton Ryddell.

Vyzerá to tak, že Claytonovi konečne svitlo na lepšie časy. Istý čas už síce nežije so svojou manželkou, no dnes si hrdo vykračuje ulicami Bostonu s lukratívnou zmluvou na svoj komiks Temný tulák a rozmýšľa nad darčekom pre syna Johnnyho. A všetko by možno naozaj dopadlo dobre, keby neprišiel Pulz. Záhadný impulz prenikol sieťou mobilných telefónov a z ich práve telefonujúcich majiteľov spravil akoby mávnutím zlomyseľného prútika agresívnych šialencov. Svet sa tak rozdelil na „mobilových bláznov“ a na tých normálnych. Tí prví sú akoby „zombiovia“ manipulovaní zvláštnym softvérom, ktorý ovláda ich konanie prostredníctvom telepatie. Tí druhí sa snažia nájsť miesto, kde ich nebude ohrozovať Pulz a riziko straty zdravého rozumu. A tak sa začína putovanie, na ktorého konci ich má čakať vytúžená sloboda a nový život. Jednu z takých skupín tvorí aj Clayton, homosexuál Tom a školáci Alice a Jordan. Keď jedného dňa zlikvidujú veľkú skupinu „mobilákov“, upútajú pozornosť ich vodcu – Otrhanca. Súboj, v ktorom mali pôvodne navrch, však dostáva nečakaný smer, keď zistia, že Otrhanec sa dokáže dostať do ich myslí a riadiť ich vedomie.

Stephen King je skutočným kráľom v krajine temnoty. Málokto dokáže tak vierohodne vykresliť hrôzu a strach, preniknúť do našej mysle a nechať nás napospas strachu z jeho príbehov. Apokalyptická vízia zániku civilizácie prostredníctvom mobilnej siete nie je zlý nápad, avšak King si neponechal dostatočný priestor na rozvinutie skutočne silného príbehu tak, ako sme na to u neho zvyknutí. Aj napriek tomu som si istý, že jeho fanúšikovia zhltnú Mobil ako malinu.

Vladimír Radosa