Románový príbeh kanadského spisovateľa Denis Thériaulta (1959) sa začína rozprávaním chlapca o živote v Kanade pri severnom výbežku Zálivu svätého Vavrinca. Jeho rodičia, milovníci adrenalínovej jazdy na snežných skútroch, tragicky zahynú pri zrážke s vlakom. Chlapec sa dostáva do pestúnskej starostlivosti k svojim starým rodičom. Poznačený tragickou udalosťou opisuje svet okolo, ľudí a prostredie, v ktorom sa ocitol.

Vo svojich monológoch uvažuje nad svojím životom a tragédiou, ktorá sa mu prihodila. Uvedomuje si, že je len „človek milión“ a jeho život a udalosti v ňom nemajú hlbší význam, len ten, ktorý im on sám dá. Uzatvára sa sám do seba a často len pasívne sleduje udalosti okolo seba. Z tejto letargie ho vytrhne až bitka na ulici medzi miestnymi chuligánmi a chlapcom menom Luc, ktorého už dlhšie sleduje. Rozhodne sa mu pomôcť, tak sa začína ich spojenectvo a neskôr priateľstvo.

Luc je inteligentný chlapec, introvert, poznačený podobnou tragickou udalosťou. Sám o sebe hovorí, že patrí moru a je jeho súčasťou. Je ponorený do vlastného sveta, v ktorom si vybudoval ochrannú bublinu. A k všetkému ostatnému sa stavia pasívne. Ku škole aj k šikane zo strany otca aj miestnych tyranov. V reálnom svete akoby nežil, odmieta prijímať mnoho z toho, čo sa okolo neho deje. Reaguje len na to nevyhnutné. Skutočne precítený je jeho život vo fantázií, tu vníma a cíti všetko okolo.

Je to poeticko-fantazijný príbeh o predstavivosti a priateľstve. Namiesto dialógov čítame najmä opisy okolia, monológy z akéhosi vlastného sveta. Je to veľmi smutný príbeh dvoch chlapcov, ktorí sa ocitli vo svete bez rodičov, blízkej osoby a našli si cestu k sebe. Vymysleli si vlastný fantazijný svet, v ktorom platia ich detské pravidlá a nikto ich v ňom neohrozuje. Čím viac sa ich skutočný život mení v tragédiu, tým viac sa ponárajú do iracionálna a unikajú pred skutočnosťou.

Z knihy je zrejmé, že autor pôvodne vyštudoval psychológiu. Rozoberá psychické rozpoloženie človeka, ktorý stratil rodičov, dokáže sa vcítiť do jeho prežívania a pozná psychické následky tejto udalosti. V knihe ponúka akoby fenomenologickú analýzu psychického stavu človeka po tragédii.

Vo fantazijnom svete je Luc mladý morský muž Fngl, kríženec morskej panny a svine, do tohto originálneho sveta sa postupne dostáva aj čitateľ knihy. Niekedy je však ťažké odhaliť, do akej miery Luc verí fantazijným príbehom a uvedomuje si realitu. Postupom času sa zdá, že prepadá do tohto sveta stále viac, až stráca kontakt s realitou. Lucova fantázia postupne prerastá do halucinácií a stáva sa desivou. Jeho kontakt s realitou sa stráca a stráca sa aj čitateľ, ktorý zrazu nevie, čo je skutočnosť.

Na jednej strane vieme, že Lucova závislosť na nereálnosti začína byť chorobná, no na druhej strane si vytvoril taký krásny svet, že máme tendenciu podporovať ho a objavovať tento svet spolu s ním. Príbeh nakoniec smeruje k tragédii, ktorú však môžeme vnímať aj ako vykúpenie.