Svojský svet „my“ - Jevgenij Zamjatin

D-503, O-90, I-330 alebo R-13 – človek by neveril, že v tomto rade znakov sú obsiahnuté určujúce postavy Zamjatinovho rozprávania. Namiesto ľudských mien len písmeno a číslo, namiesto pestrých ľudských osudov s miliónmi rozdielnych „ja“, len jedno organizované a naplánované „my“. Ruský spisovateľ napísal svoju sarkastickú sci-fi antiutópiu v prvých desaťročiach 20. storočia (r. 1920, u nás prvýkrát vyšla v roku 1990), keď utópie ako komunizmus a fašizmus nadobúdali reálne kontúry, až napokon vážne ovplyvnili väčšinu civilizácie. Zamjatin reagoval predovšetkým na komunistickú víziu, a ak chce súčasný čitateľ jeho My pochopiť, musí zobrať do úvahy kritickú motiváciu vzniku tohto diela a historický kontext. Bez týchto súvislostí pravdepodobne už na tretej strane nebude vedieť, čo a prečo sa to vlastne v tejto knihe deje. A treba dodať, že bez nich stráca svoju výpovednú a významovú nosnosť! Román My teda prísne vyplýva z času svojho vzniku, a ak sa o ňom zvykne hovoriť ako o nadčasovom, potom je to najskôr preto, že problémy, ktoré rieši (sloboda, individualita, láska, súkromie), sú problémami križujúcimi každú dobu, aj tú najdemokratickejšiu.

Príbeh tvoria zápisky D-503, matematika a konštruktéra ohromného lietajúceho stroja nazvaného Integrál. Žije v zmechanizovanej a maximálne kontrolovanej spoločnosti, riadenej Dobrodincom a Strážcami, za bezpečnou Stenou v sterilnom odprírodnenom Jednotnom štáte, kde sú stanovené časy práce, odpočinku, vzdelávania a aj intímneho života – ten sa odbremenil od partnerstva či rodiny a udeľuje sa na prídel prostredníctvom ružového kupónu. Žijúc v sklených izbách a v pravidelnom rytme sa D-503 stáva súčasťou celku, súčasťou my, rozpíja sa v kolose produkovania a nachádza v tom dokonalé šťastie. Až sa stane... Až ochorie; slovami pracovníka Zdravotníckeho výboru: „

Nevyzerá to s vami dobre! Zrejme sa vám z čista jasna utvorila duša.“ (s. 64) D-503 nielenže začne cítiť a vnímať život okolo seba inak, on sa zaľúbi, prudko a divoko, do I-330. A to by sa v danej spoločnosti, kde vykorenili vášeň a spontaneitu, stávať nemalo. Navyše I-330 nie je len erotický objekt, vďaka nej, jej záhadnosti a zámerom, sa celé rozprávanie rozprúdi. Udalosti sa hromadia v čase jedna na druhú, napätie eskaluje a zápletka graduje. Všetkým hrozí masové vyoperovanie fantázie, čo je na programe ako ďalší krok ku kolektívnemu šťastiu, no zdvíhajú sa aj sily odporu a Stena je sčasti zbúraná. Integrál slávnostne vyletí, takže by malo byť predsa len všetko v poriadku diktovanom Dobrodincom! A aj je, a pokiaľ, to sa dozviete na posledných stranách.

Moderná spoločnosť pri danom počte ľudí sa zákonite musí vyrovnávať s nejakou formou organizácie, a tá vždy bude niekomu vyhovovať a niekomu nie. Literárne utópie a antiutópie sú tu ako konštrukty, v ktorých sa pravidlá organizácie človeka dovedú ad absurdum. Preto sú vo svojej ideovosti vážne, no vo svojom stvárnení často veľmi úsmevné. Zamjatin napríklad ponúka výborný psychologický humor, humor, v ktorom sám subjekt napríklad opisuje svoje pocity cez súčiastky stroja. Takisto ponúka množstvo námetov na zamyslenie, na konfrontáciu nášho dnešného života s fungovaním spoločnosti a médií. Vydavateľstvo Európa po istej prestávke prináša čitateľom znovu hodnotné dielo z edície Premena.