Neviem si veru spomenúť, kedy som sa naposledy poďakoval knihe – a to sa prácou s nimi živím. Možno to znie zvláštne, ďakovať neživému objektu, ale sami dobre viete, ako vďaka knihe všetko môže ožívať. Vďaka knihe – tak znie projekt siete kníhkupectiev Panta Rhei, o ktorom som sa viac dozvedel od koordinátorky marketingových projektov Panta Rhei Kariny Čaklošovej.
 
Aká je genéza projektu Panta Rhei Vďaka knihe?
Projekt Vďaka knihe vznikol už minulý rok ako snaha priniesť čitateľom a zákazníkom Panta Rhei niečo, čo je zmysluplné, má hodnotu, a zároveň vie poukázať na dôležitosť kníh. Minulý rok sme v spolupráci so spoločnosťou AVON chceli vzdať honor ženám, ktoré si prežili v živote niečo ťažšie, preto sa hlavným heslom projektu stalo „Silnejšia po každej stránke“. Osobnosťami prvého ročníka boli Andrea Coddington, Kristína Farkašová, Zuzana Haasová a Timea Keresztényiová – odvážne, inteligentné ženy, okrem iného sú aj spisovateľky. Spolu s nimi sme sa snažili inšpirovať čitateľov.

No a tento rok sme sa zamerali na štyri životné obdobia – detstvo, mladosť, dospelosť a zrelosť –, pričom sme v spolupráci s odborníkmi z radov psychológov, terapeutov a učiteľov vo viacerých mestách diskutovali o benefitoch kníh a ich nezameniteľnom prínose pre náš život. A vďaka tomu sme sa dozvedeli napríklad to, že čítanie má silnejší vplyv na budúce akademické výsledky detí (na vysokej škole), než socio-ekonomické zázemie rodičov, potvrdili sme si domnienku, že čítanie vo všeobecnosti zvyšuje šancu na vzdelanie a úspech v živote a vzhľadom na to, že sa v súčasnosti nachádzame v digitálnom veku, je dôležité povedať to, že pri čítaní z obrazovky si pamätáme o tretinu menej, ako pri čítaní klasických kníh. Papier teda stále žije!
 
Aká bola hlavná myšlienka druhého ročníku projektu?
Tento rok sme, s pomocou ambasádorov, ktorými sa po štyroch výnimočných ženách stali Richard Stanke, GoGo, Andy Kraus a Marína Kráľovičová, teda pripomínali ľuďom dôležitosť čítania. Hlavnou myšlienkou bolo poukázať na úlohu kníh v každom životnom období, pretože najprv sme vďaka knihám začali spoznávať písmenká a slová a z kníh sme sa aj učili. Nad knihou sme presedeli nejedno popoludnie, knihy nám tvorili ideály. S knihou sme sa schovávali pod prikrývkou tváriac sa, že spíme a z kníh sme sa aj poučili. Vďaka príbehom, vytlačeným čiernymi atramentovými písmenkami na bielom papieri, prežívame stovky životov, no najmä, ak to knihám dovolíme, pomáhajú nám stať sa tým, kým sme...
 
Kde ste tentokrát zháňali ambasádorov?
Snažili sme sa vybrať osobnosti, pre ktoré je kniha dôležitou súčasťou ich života a zároveň osobnosti, ktoré aj vďaka knihe sú tam, kde sú – či už profesne alebo osobne. Sme veľmi vďační za reakcie našich ambasádorov a ochotu, s ktorou sa do projektu zapojili.
 
Ako to vyzeralo na diskusiách?
Diskusie prebiehali v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach v kníhkupectvách Panta Rhei a obrovským prínosom boli najmä postrehy odborníčok. Na diskusie okrem ambasádorov prijali pozvanie literárne vedkyne Timotea Vráblová a Markéta Andričíková, psychologička Bibiana Helexová, terapeutka Irena Ritomská, logopedička Zuzana Bogdaňová a pedagogička Anna Manáková. Zaujímavé boli pre divákov najmä postrehy o dôležitostí kníh pri výchove detí, no samozrejme aj príbehy ambasádorov a ich vzťah ku knihám.
 
Matúš Mikšík