Renato Magát | Antónia Mačingová | Diana Uríčková a Miroslav Karpaty | Igor Bukovský

Štyrom autorom nových publikácií a odborníkom na zdravú výživu sme položili otázku, aký je podľa nich ideálny koncept zdravého stravovania.

Antónia Mačingová sa zdravej výžive venuje viac ako 15 rokov, usporadúva o nej prednášky a prezentuje ju aj na antonialifestyle28.com.Napísala tituly Najedzte sa do štíhlosti a Harmónia zdravia, krásy a vitality (obe OTA).


Kniha Harmónia zdravia, krásy a vitality je pokračovaním titulu Najedzte sa do štíhlosti, ktorého základom je 28-dňový stravovací program. Ak dodržíte odporúčané kroky, môžete naštartovať pozitívnu zmenu kvality vášho života. Už Hippokrates vravel, že zdravie a dlhý vek dosiahneme tým, keď sa vyhneme kombinácii bielkovín a sacharidov v rámci jedného pokrmu. Moju filozofiu stravovania som postavila na dodržiavaní princípov podľa krvných skupín v kombinácii s delenou stravou. Recepty zostavujem sama tak, aby vyhovovali všetkým krvným skupinám.Každý, kto pochopí princípy môjho stravovania, sa stane nezávislým od rôznych diét, váženia jedla, kontroly prijatých kalórií... Problém vzniká vtedy, ak ženy toto stravovanie berú ako diétu. Mnohé sú netrpezlivé a to, čo zanedbávali niekoľko rokov, chcú zmeniť za nie koľko dní. Vtedy to nefunguje. Dôležité je uvedomiť si, že to, ako vyzeráme a ako sa cítime teraz, je výsledkom našich predchádzajúcich volieb. Návrat k pôvodným stravovacím návykom logicky prinesie tie isté ťažkosti.

Ide mi o to, aby sa ľudia pozerali na stravu nielen ako na masu, ktorá na chvíľu zaplní náš žalúdok, ale ako na zdroj energie, pekného zovňajšku a zdravia. Podporujem a uprednostňujem vypestované produkty od lokálnych farmárov a producentov. Nevhodne volená a upravená strava, nízka telesná aktivita, zhoršené životné prostredie a stres výrazne ovplyvňujú narušenie rovnováhy nášho vnútorného prostredia, oslabuje sa imunita, vznikajú civilizačné choroby, ku ktorým patrí aj obezita. Jedinou prekážkou, ktorá nám bráni byť spokojnými a šťastnými ľuďmi, sme my sami. Len na nás záleží, či po štyridsiatke chytíme druhý dych alebo prvý infarkt. :-)