Koncom októbra navštívili Bratislavu na pozvanie Vydavateľstva Slovart dve známe americké autorky. V kníhkupectve Panta Rhei sa 30. októbra predstavila spisovateľka Alyson noël (na foto Petra Procházku vpravo, s riaditeľom Vydavateľstva Slovart Jurajom Hegerom a prekladateľkou Paulínou Feriancovou), autorka mimoriadne úspešnej tínedžerskej série Nesmrteľní, ktorej záverečný šiesty diel práve vyšiel v slovenskom preklade. Rodáčka z Kalifornie, ktorá istý čas žila aj v Grécku a pracovala ako letuška, má však na konte i ďalšiu štvordielnu sériu Život Riley Bloomovej a momentálne pracuje na sérii Soul Seekers (Hľadači duší). Tínedžerom venovala tiež sedem samostatných románov.

Prečo ste sa zamerali práve na tí-nedžerov a mladých dospelých?

Dospievajúci čitatelia sú otvorení akémukoľvek svetu, ktorý pre nich chcete vytvoriť, pokiaľ si v ňom dokážu nájsť niečo, čo sa ich bytostne dotýka, s čím sa vedia stotožniť. Sú viac naklonení možnostiam, pretože práve hľadajú samých seba, svoje smerovanie. Okrem toho je to obdobie bohaté na prvé skúsenosti: prvá láska, prvý bozk, prvá zrada priateľa…, ktoré už nikdy neprežijete rovnakým spôsobom po druhýkrát.

Najprv ste písali bežné príbehy dospievajúcich. čo vás inšpirovalo k záujmu o metafyzické témy, otázky života a smrti, posmrtného života?

Do všetkých mojich kníh vkladám kus zo seba, zaoberám sa v nich otázkami, na ktoré aj ja hľadám odpoveď. Rovnaké to bolo so sériou Nesmrteľní. Asi pred šiestimi rokmi som prechádzala ťažkým obdobím smútku, keď som počas piatich mesiacov stratila troch veľmi blízkych ľudí, a potom som takmer pre rakovinu prišla aj o manžela. To ma prinútilo rozmýšľať o otázkach posmrtného života, o spriaznených dušiach, o existencii spojiva s ľuďmi, ktorí už fyzicky odišli… Nesmrteľných som začala písať sama pre seba, aby som prekonala smútok, všetok žiaľ som vložila do postavy Ever Bloomovej. A malo to pre mňa naozaj katarzný účinok: ku koncu série som sa spolu s postavou aj ja začínala cítiť lepšie.

Ktorú postavu z vašich príbehov ste si najviac obľúbili?

Najradšej mám Riley Bloomovú, mladšiu sestru Ever z Nesmrteľných. Pôvodne to mala byť len druhoradá postava v úvodnom diele Navždy, no prejavila sa v ňom ako suverénna hrdinka – už v dvanástich rokoch mala jasnú predstavu o svojom živote, konala sebaisto a odhodlane, prekonávala všetky prekážky. Preto ma potešilo, keď som dostala z vydavateľstva ponuku vytvoriť pre ňu samostatnú sériu. Okrem toho mám rada aj postavu nevidiaceho dievčaťa z novej série Soul Seekers. Jej okolie ju vníma ako hendikepovanú, no ona je oveľa silnejšia než mnoho „zdravých“ ľudí a vidí omnoho viac, ako sú niektorí schopní vidieť v celom svojom živote.

Momentálne píšete novú sériu Soul  Seekers, ktorá je založená aj na mytológii pôvodných obyvateľov Ameriky…

Hoci sú moje knihy situované do fantastického sveta, vždy sa usilujem, aby vychádzali z reality, preto pred písaním robím dosť rozsiahly výskum. Pri zbieraní materiálu k Nesmrteľným sa stále znova vynárala téma šamanizmu, nebol však na ňu priestor. Keďže ma tento tisícky rokov starý fenomén fascinoval, chcela som ho preskúmať bližšie. Absolvovala som trojdňový kurz úvodu do šamanizmu, dokonca som viackrát podstúpila hypnózu. Vycestovala som aj do Nového Mexika, aby som spoznala špecifiká života pôvodných obyvateľov Ameriky, rozprávala som sa s tínedžermi o ich živote v rezervácii, o štúdiu na strednej škole… Teším sa na písanie nových príbehov s odlišnou mytológiou.