Adresa: Sklenárova 6, Bratislava
tel.: 0948 866 627
e-mail: info@premedia.sk
www.inaque.sk
Redakčný tím:
Ján Gregor (odpovedá na naše otázky), Zuzana Demjánová, Aňa Ostrihoňová
Vznik: apríl 2011
Zameranie, profilové edície: V oficiálnom edičnom pláne na tento rok máme iba sedem kníh, nakoniec ich ale zrejme bude viac. Asi to na začiatku vyzerá dosť chaoticky – slovenské poviedky, americká kniha o mikroekonómii, takmer sto rokov staré denníky ruskej študentky, kniha o bicykloch – ale vydavateľstvá, ktoré produkujú len jeden druh kníh, sa nám zdajú trochu fádne. A zároveň treba rozložiť riziko, netušíme, ktorá z nich sa bude predávať, nám sa páčia všetky.Pôvodne sme chceli vydávať najmä súčasnú prekladovú prózu, ale už teraz je jasné, že vydáme aj pomerne veľa literatúry faktu. A zároveň aj pár neprávom zabudnutých kníh. Prvá z nich vychádza uprostred leta, sú to fascinujúce a miestami dosť surové denníky Ale Rachmanovovej z ruskej občianskej vojny s názvom Študenti, láska, Čeka a smrť.


 

• Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?
– Momentálne Partner Technic, uvidíme, čo prinesú nasledujúce mesiace.

• Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?
– Hoci sme pôvodne neplánovali vydávať slovenských autorov, dopadlo to úplne inak a našou prvou knižkou boli poviedky Vandy Rozenbergovej. Nie sme si istí, či ten krkolomný názov (Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov) bola správna voľba, skoro nik si ho nevie zapamätať. Dokonca ani autorkin syn, ktorý ho poplietol, keď nedávno otváral výstavu jej obrazov. Jeden z pracovných názvov bol Pornogény, lebo aj tak sa všetci pýtajú, či má Vanda niečo spoločné so známym českým hercom.
Naším druhým titulom je Freakonomics s podtitulom Skrytá stránka všetkého. Hoci to je už pár rokov svetový bestseller, ktorý predstavuje ekonómiu s ľudskou tvárou, na Slovensku po tejto knihe nesiahlo žiadne vydavateľstvo – to bol jeden z hlavných argumentov, prečo založiť jedno nové. Treťou knihou sú spomínané denníky mladej ruskej študentky z rokov 1916-1920 a posledným letným titulom je kniha britského autora Roberta Penna Najlepší bicykel na svete. Venuje sa v nej dejinám bicyklov a svojmu fanatickému plánu poskladať si jeden na mieru. Precestoval kvôli tomu pol sveta, predtým ho dvakrát obišiel na dvoch kolesách.

• S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2011 a ako sa vám darí plniť ich?
– Zrejme sa nám podarí každý mesiac vydať jednu novú knihu. Podstatné pre nás je skončiť po roku na nule a nepohádať sa – nie sme vydavateľstvo v tradičnom slova zmysle, fungujeme skôr ako vydavateľské družstvo, kde si každý môže svoj podiel zaplatiť alebo odpracovať prekladmi, korektúrami, zalomením knihy či rôznymi otrockými prácami, ktorých je v každom vydavateľstve dosť. Z entuziazmu sa možno nedá fungovať večne, ale istý čas nám to môže vydržať, dva roky už týmto spôsobom živíme internetový magazín s rovnakým názvom, ako má celé vydavateľstvo. Máme nižšie prevádzkové náklady ako easyJet, čo je v dnešných časoch výhoda, uvidíme však, či postačujúca.

• Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší?
– Ako sa nekriticky hovorí v športe – v rámci svojej kategórie sú všetky nadpriemerné. A ak nebudú úspešné, obviníme publikum, že ich málo povzbudzovalo.

• A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?
-
Určite knihu o bicykloch. Po prvom letmom prečítaní vyzerala ako ľahko napísaný titul, nakoniec sa s jej prekladom trápili traja ľudia. Jeden kamarát sa kvôli tomu s nami takmer prestal rozprávať, aj keď sa mu snažíme vysvetliť, že sa vďaka nám stal odborníkom na cyklistiku.

• Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?
-
V normálnej krajine by sme zrejme napísali, že konkurencia, na Slovensku je to distribúcia. Keď sa stretnú dvaja vydavatelia, rozprávajú si hororové príbehy z tejto oblasti. O zničených knihách, rok meškajúcich platbách, vysokých maržách, je to veľmi pestré. A veľmi depresívne.

• Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?
-
Slušnosť. Keby ktosi nezačal hrať tú šialenú hru s odkladaním platenia faktúr a namiesto toho reálne odhadol svoje možnosti, nemusel náš knižný trh stáť na pokraji zrútenia. Je smiešne, keď sa Slováci vyvyšujú nad zadĺžených Grékov, minimálne v knižnom biznise im nemáme čo vyčítať.

• Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?
-
Prežiť v zdraví prvý rok, potom to už snáď zvládneme.

• Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?
-
Aspoň tie slovenské sú dosť nudné, dookola tie isté mená domácich sériových grafomanov. Akoby sme neradi objavovali čosi neznáme, veľmi ťažko v nich nájdete niečo nové a prekvapujúce. Tým knihám chýba vášeň, jedinou výnimkou býva, keď niečo vydá nejaký šéfkuchár, aspoň z týchto kníh cítiť, že to autora baví.

• Akú knižku práve čítate?
-
Prvé korektúry knihy Samovražda Západu, ktorú vydáme na jeseň. Titul znie depresívne, ale autori sú v skutočnosti dosť veľkí optimisti. Píšu o tom, ako je Západ zamindrákovaný svojím pocitom viny, a pritom mu nedochádza, že ešte nikdy v dejinách ľudstva neexistoval taký dobrý systém ako ten, v akom práve žijeme. Nemajú úplne ružové okuliare, podľa nich ale stačí len pár drobných zmien.