Predstavuje manažérka jeho knižnej produkcie Barbora Jančíová

Vydavateľstvo Mladá fronta Slovensko

Adresa: Dohnányho 16

  821 08 Bratislava

tel.: 02/50 20 09 33, fax: 02/50 20 09 34

e-mail: knihy@mfs.sk

www.mfs.sk

Manažérka knižnej produkcie: Barbora Jančíová

Vznik: 2003

Zameranie, profilové edície: MF Slovensko je pomerne mladé vydavateľstvo, vzniklo len pred dvoma rokmi a jeho snahou je nadviazať na tradíciu vydavateľstva Mladá fronta, a. s., v Prahe. Vzhľadom na to sa dá v súčasnosti hovoriť len o plánovaných edíciách a zameraní knižnej produkcie. V tomto smere by sme chceli žánrovo nadviazať na edície Kolumbus (populárno-vedecká literatúra), Moderný román, Poviedky Historický román. Do budúcnosti však, samozrejme, uvažujeme nad rozšírením tohto záberu aj na iné tituly.

Distribučné spoločnosti, ktoré rozširujú tituly nášho vydavateľstva:

Ikar, Belimex, Slovart Store, Modul, Guttenberg, Valko

* Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Od vzniku vydavateľstva do súčasnosti sme vydali sedem titulov, dva ďalšie sú momentálne v tlači a dva ešte vyjdú do konca roka. Spolu je to 11 titulov. Z toho sme vydali jeden titul slovenských autorov, konkrétne ide o cestopis manželov Keleovcov Rieka padajúca z neba. V budúcnosti by sme chceli zvýšiť podiel slovenských autorov v edičnom pláne.

* Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2004? 

– Len dvomi.

* S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2005?

– V tomto roku vyjde dovedna 7 titulov, ktoré majú tematicky veľmi široký záber. V podstate je naším cieľom zistiť, ktoré tituly (edície) majú u čitateľa úspech.

* Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší?

– Nebudem hovoriť o najlepšom a najhoršom, pretože pri takom malom počte titulov je to smiešne. Najväčšiu radosť mi urobili dva tituly. Prvým z nich je Cesta za Hlboles, čo je kniha pre všetkých priaznivcov žánru fantasy a najmä tých, ktorým sa páčil Harry Potter a Pán Prsteňov, kniha je navyše ilustrovaná originálnymi kresbami jedného z autorov. Druhým titulom je 1421: Rok, keď Čína objavila svet. Táto populárno-vedecká kniha dokumentuje moreplavecké objaviteľské cesty Číny už v 15. storočí a usiluje sa dokázať, že Číňania objavili americký kontinent ešte pred Kolumbom. Súčasťou publikácie je množstvo farebných fotografií a máp.

* Naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Keďže ich je tak málo, o veľkých omyloch sa nedá hovoriť. V niektorých prípadoch sme možno celkom neodhadli slovenského čitateľa, ale všetky tituly sa našťastie v určitej miere predávajú, takže ani jeden z nich nebol omylom.

* Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Trh tlačí na znižovanie výrobných nákladov, a to aj za cenu kvality knihy, najmä v prípade prekladovej literatúry. Vydavateľ musí znižovať cenu za preklad, korektúru, zalomenie atď. Často sa potom stáva, že v prekladovej literatúre je veľa chýb a nezmyslov. Tomuto by sme sa chceli v budúcnosti vyhnúť, aby mal čitateľ istotu, že knihy z nášho vydavateľstva ho nesklamú nielen obsahom, ale ani formou.

* Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Zníženie sadzby DPH za knihy na 5 %.

* Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Po dvoch rokoch existencie vydavateľstva je tých snov niekoľko – najdôležitejšie je udomácniť značku na slovenskom trhu a potom, samozrejme, vydávať tituly, ktoré čitateľa zaujmú v čo najväčšej miere a podľa možnosti opakovane.

* Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Nemám ich rada, pretože zväčša neodzrkadľujú skutočnú kvalitu kníh, ale ako predstaviteľ vydavateľstva ich potrebujem ako orientačnú pomôcku.

* Akú knižku práve čítate?

– Mám ich rozčítaných niekoľko, keďže čítanie je moje hobby a zároveň aj práca. Z práve rozčítaných ma zaujali najviac Majster a Margaréta od Bulgakova, Svet podľa Garpa od J. Irvinga, Danteho klub od M. Pearla.

Súťaž

Ak túžite nazrieť do tajuplného, nepreskúmaného, a zároveň veľmi známeho sveta, v ktorom sa rozprestiera Hlboles, kde na každom kroku číhajú krvilačné príšery a rastú neznáme rastliny, a s chlapcom Íverom chcete prežívať jeho príbehy, rovnako dobrodružné ako tie, čo ste si obľúbili v Pánovi Prsteňov alebo Harry Potterovi, pošlite nám do reakcie do 28. septembra kupón vydavateľstva Mladá fronta Slovensko. Vydavateľstvo MF Slovensko venovalo do našej čitateľskej súťaže okrem prvej knihy trilógie Kroniky Svetakraja Hlboles autorov Paula Stewarta a Chrisa Riddella aj knihu o dosiaľ nepoznaných objaviteľských cestách čínskych flotíl, ktoré sa začali v roku 1421. Autor Gavin Menzies tieto zaujímavé fakty zahrnul do knihy 1421: Rok, keď Čína objavila svet. Stačí poslať kupón vydavateľstva Mladá fronta Slovensko a môžete sa vydať so starými Číňanmi na plavbu za objavením Ameriky.