Ukážka z diela

Útek

(autorský výber)

        Ako som sa naučil utekať

Môj pes je najmúdrejší na svete. Volá sa Alan a rozumie ľudskej reči. Urobí všetko, čo mu poviem. Keď sa na mňa pozrie, viem, na čo práve myslí. Trávim s ním veľa času. Poznám jeho výraz, pohyby chvosta. Učí sa rozprávať. Vždy ma upozorní, keď sa niečo v blízkosti deje. Pomáha mi aj s matematikou.

Raz som cestou zo školy stretol podobného, iba nemal čiernu škvrnu za uchom. Sklonil som sa k nemu. Chcel som ho pohladkať. Vyceril zuby a skočil do mňa. Zatackal som sa a on ma stihol uhryznúť do členka. Bežal som, ako som vládal, a on za mnou. Pred priekopou ma rafol ešte raz. Potom som sa mu stratil za krovím, zlostné vrčanie sa stratilo. Bežal som pre istotu ešte dlho, ale už pomalšie. Na našej ulici som sa zastavil. Prešiel som si dlaňou členok a lýtko. Bolelo to. Prsty som mal od krvi. Dokríval som domov.

Otec mi ranu vyčistil a povedal, aby som bol chlap. Mám sa naučiť behať. Keby som utekal rýchlejšie, nič by sa mi nestalo. Dieťa musí vedieť utekať. Vtedy som ani netušil, akú má pravdu. Jeho slová som si vzal k srdcu.

Ráno som začal trénovať. Noha ma ešte bolela, ale ja som dal do behu všetku silu. Od domu až po záhrady. Tam som musel zastať, aby som nepošliapal zeleninu. Ďalej by som aj tak nevládal.

Začal som behávať každý deň. Okolo domu. Potom dvakrát okolo domu. Na koniec našej ulice a späť. Neskôr až k lesu a napokon som si dal kolečko okolo celej štvrte. Alan si to vždy švihal vedľa mňa. Zo začiatku som dychčal a potil sa, ale mal som z toho dobrý pocit, lebo som dokázal prebehnúť stále viac. Každý deň som si stanovil dlhšiu trasu. O mesiac som okolo štvrte zvládol niekoľko okruhov. Už som ich ani nepočítal, chcel som ich iba zakaždým obehnúť rýchlejšie. Niektorí ľudia ma nechápavo pozorovali, zopár chalanov od susedov sa mi smialo, ale ja som ich nechal tak. Hovoril som si: Veď počkajte, keď so mnou budete pretekať! Bolo mi jasné, že po mojom tréningu ma nik z rovesníkov nepredbehne.

Po celý čas som mal na mysli otcove slová, že rýchlo utekať je to najdôležitejšie, čo dieťa potrebuje vedieť.