Marián Grupač photo 1

Marián Grupač

15. 1. 1973
Čadca
Žáner:
literárna veda, poézia, próza, iné

Stručná charakteristika

Marián Grupač je básnikom impresie, poézia mu pomáha verbálne formulovať vnútorný tvorivý nepokoj, ktorý vzniká inšpiráciou prchavými krásnymi vecami (najmä prvé dve zbierky) alebo bolesťou, sklamaním a znechutením (najmä v zbierkach Noblesa a Luxus). Grupačova tvorivá metóda je impresionistická: usiluje sa vytvoriť presné emotívne naladenie, zaujať čo najviac ľudské zmysly a napokon sa rozplynúť v za-textovom priestore básne, ukončenej vždy tromi bodkami. Do tejto stratégie zapadá aj tendencia písať básne-variácie, čiže voľné asociácie na vopred danú, i keď širšie predloženú tému.

Jednou z inšpirácií básnika sú „noir-motívy“, atavisticky oživené rekvizity francúzskeho symbolizmu a dekadencie, Ch. Baudelairea, A. Rimbauda a ďalších, s ktorými má spoločné objavovanie možností jazyka, ako aj náklonnosť ku kŕčovitej kráse škaredosti. Po krátkom úvode cudne ladených náznakov omamovania zmyslov a chutí (Cudná noc v Paríži) nastupuje neskoršie ostentatívne zvádzanie a kontrast ošklivého, no pritom príťažlivého, a to sa stáva základnou črtou sprevádzajúcou atmosféru Grupačových básní.

Na rozdiel od hudobnej inšpirácie symbolistov sa M. Grupač na možnosti jazyka – osobitne ešte básnického – pozerá ako na priestor, ktorý sa oživuje lexikálnym obohacovaním netradičných až bizarných slov zo sféry onomatopojí, nárečových slov a poetických novotvarov s príznakovou zvukovou formou. Neprekáža mu, že mnohé z týchto slov znejú kakofonicky, kŕčovito a že sa v snahe dosiahnuť formálnu métu vzdáva plynulosti, melodickosti a sémantickej objavnosti. Najmä v knihách Dráždenie dažďa a Smädné čarodejstvá sa znásobuje autorovo úsilie vytvárať exponované kombinácie slov na základe ich zvukovej príznakovosti (pomocou aliterácie, rýmov, vnútorných rýmov, paronomázie a pod.).

Výsledkom básnikových impresií bývali na začiatku tvorby lyrické „pohľadnice“, skice s epickým rámcom; neskoršie sa v básňach vykryštalizovalo aj vnútorné dramatické jadro založené na konfrontácii subjektu s priestorom okolo alebo – a to hlavne – v podobe konfliktu so ženským náprotivkom. Najčastejším výsledným pocitom z tohto konfliktu je frustrácia, erotické napätie či sklamanie z neporozumenia a len zriedkavo sa dosahuje súhra alebo pozitívny dojem.

V poslednej básnickej knihe Luxus sa bezprostredné zaznamenávanie zážitkov začína transformovať; expresívny jazykový živel vytláča odstup a racionalizácia udalostí a aj na jazykovej úrovni sa formuluje ako gnóma či sentencia. To, do čoho bol básnik pohrúžený, sa po opakovanej skúsenosti začína prezentovať ako pravidlo a zákonitosť.

Ján Gavura, 2012