Michal Hvorecký

29. 12. 1976
Bratislava
Žáner:
esej, pre deti a mládež, próza, iné

Autor o sebe

Začal som v pätnástich veľmi živelne. A dodnes ma to baví. Vždy som chcel písať a som veľmi rád, že to môžem robiť, žijem už päť rokov v slobodnom povolaní. Splnil sa mi sen. Neviem, ako dlho mi to vydrží, ale momentálne to tak je. Písanie sa u mňa zrodilo z osamelosti a z vášne rozprávať, čítať a písať príbehy. Písali totiž aj môj starý otec a otec, ale odborné knihy z oblasti ekonómie, matematiky a informatiky, nie beletriu.

Dosiahol som úspech, na ktorý som hrdý. Všetko som si musel vybojovať sám a veľa som tomu obetoval. Na začiatku ma nikto nechcel vydávať - odmietlo ma sedem vydavateľov. Moje prvé povolanie bolo pomocný kuchár. Umýval som riady, predával som v obchode, lepil som po meste plagáty. Dnes je veľmi príjemné, keď mi v Nemecku platia honoráre za verejné vystúpenia.

Čítanie a písanie - ako hovorí Umberto Eco - je sexi. Neviem si predstaviť, že sa to raz skončí. Nepoznám lepšie povolanie.

(In: Michal Hvorecký: „Nepoznám lepšie povolanie" https://hnonline.sk/expert/160131-michal-hvorecky-nepoznam-lepsie-povolanie, 8. júna 2007)