Zdenka Beckerová photo 1

Zdenka Beckerová

25. 3. 1951
Cheb (Česko)
Žáner:
dráma, poézia, pre deti a mládež, próza, scenáristika

Napísali o autorovi

Príbeh románu Za vrchom vrch je rozprávačsky umne previazaný, cítiť v ňom znalosť remesla. Ak ho priradím k literatúre stredného prúdu z hľadiska umeleckého, zároveň musím dodať, že je to ten vyšší stred, ktorý tuší a cíti problém a aj pútavo ide za ním. Problém historický (otázka odsunu sudetských Nemcov) sa u Beckerovej stal problémom osobným, medziľudským, problémom spravodlivosti historickej a individuálnej, ktoré si chcú rozumieť, ale nerozumejú, pretože nemôžu.

Marián Škotka

Česko-nemecký príbeh Berg by sa mal hrať aj v Regensburgu. Aby si Nemci uvedomili svoju identitu bez nárokov neustále hrať pred inými úlohu prenasledovaných neviniatok.

Haral Raab

Hra Berg si zaslúži zvláštnu pozornosť. Má väčšiu hodnotu ako nekonečné debaty o tom, kto má pravdu a kto čo zapríčinil.

Zdenek Smid

Veľký záujem o román Berg je opodstatnený. Pomimo politických klišé rozpráva autorka zaujímavý príbeh, ktorý nás presviedča kompozíciou a hlavnými postavami.

Josef Rain

Zdenka Beckerová dokazuje v týchto Zauzleniach (Verknüpfungen), že je to autorka s veľkou citlivosťou pre rôznorodé súčasné problémy.

Albert Janetschek

Veľký talent Zdenky Beckerovej spočíva v schopnosti vidieť a zažiť skutočnosť v jej plných rozmeroch.

Heinrich Eggerth

Predovšetkým treba vyzdvihnúť autorkinu smelosť dotýkať sa horúcich tém. Jej román je vydarenou prózou a právom sme zvedaví na jej nové knihy.

Ernst David