Bohatý program aj novinky LIC na BRaKu

Podujatie sa koná v Novej Cvernovke od piatku 11. septembra. 

BRaK - Bratislavský knižný festival sa uskutoční tento rok v novom termíne od 11. - 13.9.2020 v priestoroch kultúrneho centra Nová Cvernovka. Témou 7. ročníka festivalu je "Nový folklór". Okrem bohatého programu je už tradične jeho súčasťou aj predajná výstava kníh, na ktorej si môžete kúpiť aj tituly z produkcie Literárneho informačného centra za špeciálne festivalové ceny. 

Prinášame vám program BRaKu, ďalšie informácie nájdete v detaile Facebookového podujatia či na webe

PROGRAM:

11.9. 2020 / PIATOK 

17:00 "Škola nie je zajac, knižka nie líška" Otvorenie brán festivalu a výstav v priestoroch Novej Cvernovky
VÝSTAVY:
MITRÍKOVÁ & DEMJANOVIČ - Silné hrdinky a silní hrdinovia v Dobšinského rozprávkach: Na festivale vystavíme niekoľko ilustrácii z pripravovaného výberu z Dobšinského rozprávok, ktoré vo vydavateľstve BRAK vychádzajú pod editorským vedením Zuzany Liškovej s názvom Silné hrdinky, silní hrdinovia.
Martina MATLOVIČOVÁ: Výstava ilustrácií ilustrátorky Martiny Matlovičovej z knihy Jaroslavy Blažkovej MAČKY LETIA DO KANADY
SUVENIR_ contemporary art & craft
Vitajte, welcome, wilkommen, bienvenuti na výstave SUVENIR!
Suvenir contemporary art&craft je platforma s cieľom podporiť tvorbu súčasných slovenských suvenírov s umeleckou hodnotou.
Veríme, že suvenír, ako spomienkový predmet z ciest, dar do zahraničia zo Slovenska alebo umelecký predmet v interiéri môže a má mať hodnotu – vizuálnu, príbehovú, umeleckú. A dúfame, že tento svet potrebuje viac umenia a krásy, a menej masovo vyrábaných magnetiek a lacného textilu.

18:00 / DISKUSIA / SÁLA: Dedina – Dom – Pec 2020 / Werona Gogola (PL), Katarína Kucbelová, Petra Soukupová (CZ)
Vo svojich krajinách sú považované za najvýraznejšie autorky svojej generácie, laureátky najvýznamnejších literárnych cien, prekladané do viacerých jazykov. Ich tvorba sa rozprestiera v celej škále literárnych žánrov a nájdeme tam reportáže, básne, filmové scenáre, poviedky či romány. Napriek tomu, že ich tematický záber je ešte bohatší, v nejakom momente ich tvorby sa objavuje priestor dediny ako integrálna súčasť knihy - niekedy vytvára dedina kulisy, inokedy tvorí významný dynamický prvok príbehu. S autorkami sa nie len o tejto zložke ich tvorby bude zhovárať slovenská spisovateľka Soňa Uriková.

20:00 / KONCERT / SÁLA / SUTARI (PL) - tri podmanivé hlasy, nadväzujúce na tradíciu poľských ženských ľudových spevov, ktoré experimentovaním s hlasivkami posúvajú do nečakaných pozícii. Výsledný efekt si získal uznanie na medzinárodných festivaloch a rádiových staniciach.

21:00 / KONCERT / SÁLA / NINA PIXEL- ANCESTRAL ARCHEOLOGY - audiovizuálny koncept postavený na osobnej archeológii, spomienkach - stavebných kameňoch pre vytvorenie identity a budovaní príbehu, ktorý chceme povedať sami o sebe.
Ide tiež o pozorovanie kultúrnych vzorcov slovenských tradičných piesní pretvorených do básní a zvuku na základe terénnych nahrávok a upravených nástrojov, ktoré niektoré pochádzajú zo slovenského tradičného prostredia. Folklór bez starých rozprávaní. Čarodejníctvo, príroda, nostalgia, vôňa miest, ktoré sa bojíte objavovať, divné a feministické formy zakomponované do nového príbehu našich identít.
Predstavte si vrstvy pôdy. Prvky špiny naskladané na predchádzajúcu epochu. Múdrosť, spomienky, história, mýty, básne, piesne, obavy, všetko spojené prostredníctvom hlbokých koreňov spoločného vedomia.

21:00 / KONCERT / DJ Flying Horse
DJ Flying Horse vás zoberie na leteckú prehliadku zvukomalebných krajín, kde sa rytmus reči stretáva s melódiou nezvyčajných hudobných nástrojov.

 

12.9. 2020 / SOBOTA 

od 10:00 - 19:00 PREDAJNÁ VÝSTAVA KNÍH
Vyše 50 malých a stredných vydavateľov, ktorí prijali pozvanie na BRaK, ponúka to najlepšie a najnovšie zo svojej knižnej produkcie.

11:00 DIVADLO pre deti / Park de Palma
Nové divadlo - Kocúr v čižmách - punkovo-animálno-maňuškovo-komediálny thriller pre divákov od 4 rokov.
Nie je všetko striebro, čo sa blyští, účel nesvätí prostriedky a pravda, láska a dobro bývajú po zásluhe odmenené. Priatelia, príďte sa presvedčiť, že Kocúr v čižmách nie je len príbeh pre deti. Neobanujete! Inscenácia je o tom, že nie je všetko striebro, čo sa blyští, o tom, že karma je zdarma, a o tom, že dobro nakoniec cti netratí. A ešte o tom, že Kočner a Kocúr nie sú len príbuzné mená...
Réžia a koncept inscenácie – Šimon Spišák
Dramaturgia a koncept inscenácie – Veronika Gabčíková
Scéna, kostýmy a bábky – Daša Krištofovičová
Text – Šimon Spišák a kolelektív
Hrajú – Agáta Spišáková, Lucia Korená, Ľuba Dušaničová alebo Miloš Kusenda.

13:00 DISKUSIA / Ateliér Svetlík / 
Diskusia: Redakcia 2020 s O.z. DoSlov
Sprievodca redakciou kníh
Čo by sa malo udiať s prekladom knihy, kým odíde do tlače? Aké kompetencie majú editor, štylistický redaktor a jazykový redaktor? Do akej miery je potrebná ich komunikácia s prekladateľom? Aká je budúcnosť redaktorskej profesie a ako by mala vyzerať príprava novej generácie literárnych redaktorov? Odpovede na tieto otázky budú hľadať zástupkyne OZ DoSlov v diskusii s Evou Mládekovou, Igorom Hochelom, Tatianou Búbelovou a Dominikou Petríkovou, ktorou zahájime sériu vzdelávacích podujatí pre literárnych redaktorov a prekladateľov
„Redakčné soboty“. https://www.doslov.sk/redakcne-soboty/

13:00 DISKUSIA / Park de Palma / BÉLA BARTÓK – SLOVENSKÉ ĽUDOVÉ PIESNE. Súborné vydanie Slovenských ľudových piesní Bélu Bartóka v štyroch zväzkoch má ambíciu ukončiť takmer storočný proces prípravy, edície a kompletného publikovania jednej z najväčších individuálnych zbierok slovenských ľudových piesní v histórii, ktorú vytvoril etnomuzikológ a skladateľ Béla Bartók. Predstaviť trojzväzkové súborné dielo, ktoré tento rok vyšlo v Hudobnom centre, prídu zostavovatelia publikácie – muzikológovia Alica Elscheková a Oskár Elschek spolu s Vladimírom Godárom, ktorý je autorom úprav vybraných Bartókových slovenských ľudových piesní pre spev a sláčikové kvarteto.

13:00 DETSKÝ POP-UP WORKSHOP / ZBOROVŇA / Marek Cina: Postav dom
Papierový Pop-up workshop, zameraný na prakticú geometriu a prácu s papierom, nožničkami, fixkami a farbičkami. S pomocou lektora si vytvoríte vlastnú pop-up dvojstranu. Hlavným motívom bude dom.
Pop-up workshop pre deti od 5 do 10 rokov.
Kapacita workshopu je obemedzená, prosím registrujte sa na marketing@brakfestival.sk.

14:00 KONCERT / SÁLA / MUCHA QUARTET a Slávka Horváthová (spev): Godárove transkripcie Slovenských piesní od Bélu Bartóka umožňujú preniknúť do hudobného sveta folklóru. Mucha Quartet nahral oceňovaný album s Ivou Bittovou. Nový interpretačný pohľad na Godárove transkripcie Bartóka prináša sólistka programu, známa speváčka ľudovej hudby Slávka Horváthová.

14:00 / DISKUSIA / Kabinet pomalosti / MEDZIRIADKY: Viktorie Hanišová, Magdaléna Martišková
Medziriadky sú platforma pre mladú literatúru, ktorá organizuje literárnu súťaž, letnú školu literatúry a autorské čítania. Na nich sa vždy predstaví jeden etablovaný autor/jedna etablovaná autorka v tandeme s mladým začínajúcim autorom/mladou začínajúcou autorkou. Na BRAKu sa takto spolu predstavia česká prozaička Viktorie Hanišová a Medziriadkarka Magdaléna Martišková.
Magdaléna Martišková (2001) je dlhoročná účastníčka Medziriadkov, má však mnohé ocenenia aj z ďalších súťaží za svoju prózu aj poéziu.
Viktorie Hanišová (1980) vyštudovala anglistiku a germanistiku a venuje sa aj prekladom. Vyšli jej tri romány, ktoré tvoria voľnú trilógiu s témou traumy a materstva: Anežka (2015), Houbařka (2018), Rekonstrukce (2019).

14:00 / WORKSHOP pre deti a rodičov / PRESSink
Každé nech sa sádže, ako vládze
Pressink
 je unikátne štúdio sídliace v Novej Cvernovke, ktoré sa venuje letterpressu. Pracujú s tlačiarenskými strojmi staršími ako 100 rokov. V rámci workshopu si budú môcť deti sami vysádzať riekanku pod dozorom profesionálnej grafickej dizajnérky Kristíny Uhrákovej.
Kapacita workshopu je obemedzená, prosím registrujte sa na marketing@brakfestival.sk.

15:00 / DISKUSIA / SÁLA: 
Kapitalks na BRaKu: Playstation - Svet snov (diskusia s autorom)
: Ak chceme pochopiť, ako funguje naša spoločnosť, musíme poznať videohry. Britský autor Alfie Bown analyzuje kultúru mobilov, herných konzol a počítačov – čo hovoria o našej súčasnosti a kapitalizme?
Bown pôsobí na londýnskej univerzite Royal Holloway, predtým prednášal na univerzite Hang Seng v Hongkongu. Venuje sa výskumu digitálnych médií, videohier. Okrem toho je publicistom, články vydal napríklad v Guardian, The Paris Review alebo The Independent. Moderuje Tomáš Hučko. Diskusia bude v anglickom jazyku.

15:00 PREZENTÁCIA / Ateliér Svetlík: Útočisko horolezcov Prezentácia vydavateľstva IB o tatranských chatách

15:30 / PREZENTÁCIA / Ateliér Svetllík:
2x vydavateľské príbehy - Bylo nebylo (CZ), Centrála (PL,UK)
Bylo nebylo – oceňované české vydavateľstvo, vraví, že viac ako žáner, ktorý vydáva, ho charakterizuje poetický jazyk, hravá forma a túžba zdieľať a zdeľovať. Publikujú kižky pre deti, autorské knihy, beletriu pre dospelých, dokonca si ich často sami zväzujú.
Centrála - vzniklo v roku 2007 v Poľsku a od roku 2014 pôsobí tiež vo Veľkej Británii. Od jesene 2017 začali vydávať komiksy a picture-booky aj v Česku. Vydateľstvo chce osloviť čitateľov a čitateľky, ktorí vedia oceniť dobre vyrozprávaný príbeh. Centrala má tri hlavné edičné rady: Love (knihy a komiksy pre deti), Life (komiksy) a Death (art-booky).

15:00 / WORKSHOP / Co-Working: seminár s O.z. DoSlov
Prístupy k redakčnej práci v premenách času
DoSlov pozýva na seminár redakcie literárneho prekladu pod vedením Kataríny Strelkovej a Alexandry Strelkovej.
"Sme matka a dcéra, obe prekladáme i redigujeme, pracujeme spolu a navzájom sa ovplyvňujeme, často polemizujeme. Jednu formovali „staré zlaté časy“ Obzoru a Tatranu, druhá zas do profesie „vhupla“ v dnešných moderných časoch. No obe sa zhodujeme v tom, že preklad môže (musí!) byť verný aj pekný. Nie sme teoretičky, skôr chceme hovoriť o praktickej práci s textom."
Katarína sa podelí o skúsenosti zo začiatkov svojej prekladateľskej činnosti a o to, ako na ňu vplývali skúsení redaktori, porovná niektoré opakované preklady diel a preberie aj vybrané jazykové problémy, s ktorými sa prekladatelia a redaktori pasujú dodnes.
Alexandra zas vyberie praktické príklady zo svojich prekladov a redigovaných textov – v čom sa jej práca odlišuje od maminej, aké chyby sama robí i nachádza u iných, ako pracuje s dnešnými modernými zdrojmi, aká dôležitá je kvalitná rešerš a ako treba skutočne overovať aj to, či „stôl je stôl“.

15:30 / WORKSHOP & PREMIETANIE pre deti od 6 do 10 rokov / ZBOROVŇA / TRESKY PLESKY: Sopka / Veronika Kocourková a Simona Hrušovská
Bláznivá a neohrozená reportérka Kata Strofová z večerníčka Tresky plesky zavíta medzi deti. Na BRaK-u si s ňou a jej kamarátmi budete môcť vyskúšať na vlastnej koži výbuch sopky a pozrieť si jej reportáž z džungle, kde výbuch sopky zažila na vlastnej koži.
Seriál Tresky plesky vyrába produkčná firma Superfilm. V roku 2015 ju v Bratislave založili producentka Simona Hrušovská a režisérka Veronika Kocourková. Primárne sa venujú produkcii animovaných filmov pre deti a mládež a edukačným formátom. www.treskyplesky.sk Dĺžka worksopu 45 minút.

16:00 / DISKUSIA / Kabinet pomalosti
„Hej Nedory, Kiliáne Nedory, ty stvůro, kterou miluju“
Jáchym Topol a Pavel Hájek predstavia doteraz nepublikované texty frontmana Psích vojakov Filipa Topola o jeho legendárnom a tajomnom priateľovi Kilánovi Nedory Ml. Kniha vychádza vo vydavateľskej edícii Knihovny Václava Havla ako prvý zväzok zamýšľanej trojzväzkovej edície Archiv Filipa Topola. Súčasťou podujatia je aj projekcia obľúbeného Filipovho videoklipu ku skladbe Kilián Nedory od Víta Pancířa z roku 1996, ktorý ste zrejme ešte nevideli. Diskusia je súčasťou série podujatí Czecho Mecho.

16:30 WORKSHOP / ZBOROVŇA
"Vytvor si svojho 2D Kompanka" z edicie Orava.
Pre osoby od 10 do 99 rokov.
Nina A. Šošková
Dotknite sa tvorby sochára a maliara Vladimíra Kompánka, ktorý miloval Oravu a rád v nej naberal inšpiráciu pre tvorbu.
Vytvoríme si umelecký obraz orámovaný paspartou, na ktorý budeme ukladať podľa našej fantázie vopred pripravené talizmany z dreva (v tvare turóňa, kozáka, gazdu, koníka, bodky či krížika, sliepočky či mesiačika atakďalej). Naučíme sa, čo je pasparta, naučíme sa orámovať obraz, naučíme sa opracovať drevo, pracovať s farbami a čo je najdôležitejšie, naučíme sa pracovať s tvaroslovím majstra Kompánka. Zažijete dotyk s maliarským ale aj sochárskym umením v jednom.
Dielňa obsahuje všetky potreby (pasparty, papier, šablóny, Kompánkovské talizmany, štetce, farby, pásky, lepidlá, motúzy, atď.) Vy si prineste dobrú náladu a niečo na prezlečenie, pretože budeme pracovať s lepidlom, s vodou a farbami.
Dĺžka 120 minút.
Kapacita workshopu je obmedzená, prosím, registrujte sa na marketing@brakfestival.sk.

16:30 / PERFORMANCE / Park de Palma /
FOLKLORE NOT WAR
Elektronika a spomienky starých materí. Tanečno-divadelná inscenácia vychádza z autentických spomienok Slovákov a Sloveniek na prvú svetovú vojnu. Folklórny materiál dostal elektronický zvuk a pohyb nový tvar. Nie vždy sa vojna diala „im“ a „tam“. Akú správu nám zanechali naši pra-pra-prastarí rodičia? Čo má spoločné vojak z Gemera a chlapec zo sýrskej Rakky okupovanej ISISom? Inscenácia vznikla ako pripomienka výročia sto rokov od konca prvej svetovej vojny. Folklore not war chce spojiť svety, starý a nový, aby ten mladší nezabudol byť ostražitý.
Koncept, réžia: Alžbeta Vrzgula
Choreografia: Zuzana Sehnalová
Hudba: Stroon
Účinkujú: Kaťuša Gurová, Zuzana Sehnalová, Viera Šedá
Scéna, kostýmy: Alžbeta Kutliaková
Produkcia: Katarína Marková

17:00 / DISKUSIA / Park de palma / Mariusz Szczygieł (PL) – súčasná poľská reportáž
Mariusz Szczygieł držiteľ ocenení ako Európska literárna cena, Prix Amphi, prestížnej poľskej ceny Novinár roka či NIKE zaznamenal v našich zemepisných šírkach najväčší úspech knihami Gottland a Urob si raj o Čechoch a "češství". Dnes už patrí medzi najprekladanejších poľských spisovateľov a medzi jeho najväčšie prínosy patrí okrem siedmich výnimočných kníh aj zostavenie veľkej trojzväzkovej antológie poľskej reportáže 20. storočia.
Na festival BRAK príde uviesť knihu výnimočných reportáží NIE JE (Absynt, 2020), v ktorej si okrem iného "prečítate dojímavý príbeh pražskej Vily Müller od svetoznámeho funkcionalistického architekta Adolfa Loosa, omráči vás pozoruhodný príbeh českej poetky a emigrantky Violy Fischerovej a napokon možno stratíte vieru v ľudské dobro pri hrôzostrašnom príbehu utýraného šesťročného chlapčeka, ktorý z noci na ráno zmenil celé Poľsko." Podujatie moderuje Michal Hvorecký.
.
18:00 / PERFORMANCE / Park de Palma / DŽUMELEC
Hudobný projekt Erika Sikoru, aktuálneho laureáta Ceny Oskára Čepana, vznikol po návrate do rodných Košíc v roku 2012. Manifestom je video Tešenie (https://youtu.be/S3bpeeNh-a8), a hlavným motívom je propagácia písmena DŽ a potreba jeho šťavnatosti. Hudobne jednoduché ba až naivné podomácky vyrobené pesničky v garáži alebo kúpeľni, hrané so španielkou alebo basou, a jemne korenené lúskaním, domácimi či lesnými šumami, alebo naivnými klávesovými sólkami. Hudba prenecháva všetok exhibicionizmus textom.Textovo sú nadšeným pozorovaním sveta a jeho bizarných detailov, hrajúce sa so svetom a so slovami, experimentujúce s východoslovenskou rytmickosťou jazyka a spievané na hranici s hovoreným slovom.

19:00 DISKUSIA / SÁLA / Timur Vermes (DE) – ostrá politická satira
Nemecký spisovateľ, ktorého knižný debut A je tu zas sa stal svetovým bestsellerom a bol dokonca úspešne sfilmovaný, zavíta na BRaK do Bratislavy. Mimoriadny úspech dosiahol aj s druhou knihou Hladní a sýti, satirou o európskej utečeneckej kríze. Jeho knižky do slovenčiny preložili Michal Hvorecky (A je tu zas) a Svetlana Žuchová (Hladní a sýti) a vyšli vo vydavateľstve Zelený Kocúr. Na BRaK-u ho čaká DISKUSIA s Michalom Hvoreckým v sobotu 12. 9. o 19:00. Diskusia sa koná v spolupráci s Goetheho inštitutom Bratislava.
FB event: 
Timur Vermes (DE) – ostrá politická satira

20:00 / KONCERT / ROMAN RADKOVIČ COLLECTIVE
„Heslem budiž: proroctví, radost, hluk, jen dobré s dobrým, vše se vším a hlavně ztělesněná hutnost. Hutnost opojná jak Koulelo se koulelo červené jablíčko. Všeho musí být moc a musí to být naplno a nikdy jinak. Toto album je trychtýř světa. Televize vás zahltí a uhrane. Všechnu moc imaginaci! Nehledejte idiomy, vyhlaste smrt virtuozitě, pusťte k sobě proud z proražených stavidel radosti i vědomí.“ Lukáš Jiřička
„Je to folklór v najautentickejšej možnej podobe. Ďalej sa už pravdepodobne zájsť nedá.“ Jakub Juhás
Kapela improvizuje, experimentuje s možnosťami zvukov a tvorí akúsi netradičnú hlukovú koláž hranú na tradičných nástrojoch ako akordeón, kontrabas či klávesy.
KONCERT / Hańba (PL)
Našlapaný mestský folk-punk so zmesou klezmeru, indie-rocku či elektroniky inšpirovaný priamo robotníckymi predmestiami Krakova v medzivojnovom Poľsku. Túto nevšednú žánrovú spleť produkujú štyria páni na bicích, banje, akordeóne, klarinete a tube, pričom traja z nich stoja aj za mikrofónom. Hudobníci sa predstavili na festivaloch OFF, SXSW, či Primavere, zaujali dokonca známu americkú stanicu KEXP, ktorá nimi začala svoju sériu videí o poľských kapelách.
Okrem vydanej energie pri tancovaní, sa dostaví dobrý pocit aj z toho, že sa zabávate na spoločensky angažovaných textoch.
KONCERT / DRŤ /
Autorom medzinárodného hudobného projektu je skladateľ Miro Tóth, známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Okrem neho sú súčasťou projektu ďalší známi muzikanti: skladateľka Lucia Chuťková, Marek Buranovský (Vojdi), Márton Csernovszky (The Best Bad Trip), Áron Porteleki (Thisnis) a Michal Kaščák (Bez ladu a skladu). Ich piesne sú prebásnením a zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenca. O ich štylizáciu sa postaral Marek Kundlák.

13.9. 2020 / NEDEĽA 

od 10:00 - 17:00 PREDAJNÁ VÝSTAVA KNÍH
Vyše 50 malých a stredných vydavateľov, ktorí prijali pozvanie na BRaK, ponúka to najlepšie a najnovšie zo svojej knižnej produkcie.

10:00 / DETSKÝ WORKSHOP / ZBOROVŇA / Detské scénické čítanie: Jaroslava Blažková: Mačky letia do Kanady
Princezka a Lízička ďaleko za morom
Mestská knižnica mesta Piešťany pripravila pre rodiny s deťmi zábavné stretnutie s mačičkami Lízičkou a Princezkou z novej knižky Jaroslavy Blažkovej Mačky letia do Kanady. Tento veselý príbeh vychádza z originálnych a hravých ilustrácií Martiny Matlovičovej. Divadlo TUŠ pre divákov pripravilo bábkovú dramatizáciu o cestovaní a jeho nástrahách.
Po podujatí na vás čaká výtvarný workshop a autogramiáda knižky, ktorú vydalo vydavateľstvo Buvik.

11:00 / DIVADLO pre deti / SÁLA:
Spielraum Kollektiv: Papírrrr
Interaktívne divadelné predstavenie pre deti od 5 do 10 rokov.
Pa Pa Pa šuch, Pa fííí, Pa bum, Pí pá, šklb! Pa pí šup, Pa pí ERRRR! Tadááááá! Papírrrr!
Papier nepapám, s papierom nepapierujem! Jeden papier pre všetkých, všetci na papier! Strihneme si? Trhni si papierom! Obrie kotúče papiera, kopa hudobných nástrojov, dvaja herci a traja hudobníci. Papier žije vlastným životom. Ale čo, ak sa k nemu pridajú ďalší spoluhráči, roztočia ho a učarujú nám svojou hudbou? Čo budeš robiť s papierom, ktorý je väčší ako ty? Necháš se zabalit?
Performeri – Radim Klásek, Linda Straub / Michaela Stará
Hudobníci – Matěj Heinzl, Šimon Janák, David Lomič

12:00 / DISKUSIA / Ateliér Svetlík
Vráťte folklór ľuďom! / J. Feinberg, D. Moravčíková
“Folklór je vždy už inde, ale tu okolo nás je spoločná snaha o sprítomnenie toho neprítomného. Folklór ako spoločný prejav túžby – a teda ako prejav zdieľaného nedostatku, po ktorom túžime – sprostredkuje obraz ľudu, do ktorého sa môžeme vcítiť,“ píše vo festivalovom katalógu J. Feinberg, ktorého kniha Vrátiť folklór ľuďom do veľkej miery inšpirovala tému festivalu. Spisovateľka a muzikologička Dominika Moravčíková sa súčasnej podobe folklóru venuje tak vo svojej tvorbe, ako aj akademicky.

12:00 DETSKÝ WORKSHOP / ZBOROVŇA:
Herňa Thé-a-Tér
Papír! Papír! Papírrrr!
Herňa pre rodičov s deťmi 1,5 do 5 rokov Národnej galérie Praha voľne inšpirovaná predstavením Papírrrr a vybranými umelcami 20. storočia. Oslavuje papier a skúma jeho možnosti. Vylezieme na papier, schováme sa doňho, môžeme hľadieť na svet cez diery a poskladať si aj svoj vlastný! Papierohry s Dagmar Chocholáčovou, lektorkou NGP, a Lindou Straub zo Spielraum Kollektiv. Herňa vznikla v spolupráci s festivalom Malá inventura.
FB event: 
Herňa THÉ-a-TÉR

13:00 DISKUSIA / SÁLA: Jan Urban (CZ), Andrej Bán
Jan Urban je český novinár a politik. Pred rokom 1989 patril do okruhu československých disidentov. Signatár Charty 77. Andrej Bán je fotograf a reportér. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia.
Ich knihy podávajú citlivé a pravdivé svedectvá z nebezpečných konfliktných zón. Spája ich záujem o Balkán - obaja sa tam istý čas vracali, obaja majú skúsenosti zo zakladaním a vedením humanitárnych organizácii, obaja vydávajú knihy vo vydavateľstve Absynt.

13:00 / WORKSHOP / Park de Palma, alebo BAR / Kundy crew
Sme štvorica cynických žien, ktoré ukradli svojim starým mamám ich poslednú zábavku a začali vyšívať. Toť ponúkame svetu radikálne výšivky s tematikou feministickou, zábavnou, antifašistickou, fekálnou, sexuálnou, vegetariánskou a takou podobnou. Spolu s Kundami si na našom festivale môžete vyšiť nieco z ich alebo zo svojej vlastnej hlavy. Workshop je vhodný pre všetkých od 13 do 100 rokov.

14:00 / DISKUSIA / Kabinet pomalosti
Ľudové liečiteľstvo v Afrike a Podlasí / M.Vadas, A. Sabuchová
Už niekoľko rokov sa knihy s témou ľudového liečiteľstva, šamanizmu, obradných slávností či bylinkárstva nenachádzajú v kníhkupectvách iba v regáloch s ezoterikou, ale nájdeme ich aj medzi najoceňovanejšími beletristickými publikáciami. Dôkazom toho sú v Česku Kateřina Tučková či Anna Bolavá a na Slovensku jednoznačne Marek Vadas, ktorý o.i. aj zážitky s africkým ľudovým liečiteľstvom zúročil v knihe Liečiteľ (Víťaz Anasoft litera 2007) a Alena Sabúchová, ktorá rozhovory s ľudovými liečiteľkami z Podlasia zúročila v knihe Šeptuchy (vo finálovej päťke Anasoft litera 2020).

14:00 / KONCERT / Park de Palma
SPECTRUM QUARTETT (Zeljenka, Moyzes, Suchoň, Šarišský)
Spectrum Quartett je profesionálne sláčikové kvarteto, venujúce sa predovšetkým klasickej a súčasnej vážnej hudbe. Z množstva slovenských autorov, ktorých inšpiroval slovenský folklór sa rozhodli si vybrali osvedčených a takisto súčasných autorov. Okrem iného zaznie aj Musica Slovaca Ilja Zeljenku.
Je autorom množstva diel, z ktorých viaceré vznikli inšpiráciou slovenským folklórom. Z nich najpopulárnejšou je práve Musica slovaca. Veľmi často je uvádzaná v autorovej úprave pre sláčikové kvarteto pochádzajúcej z roku 1986. Zeljenka sa inšpiroval ľudovými motívmi z Čičmian a Dolného Vadičova. Ústredná téma sa prelína celým dielom v rôznych melodických, rytmických aj tempických obmenách, ktoré prebiehajú formou dialógu medzi sólovými husľami a ansámblom.

14:00 / WORKSHOP pre deti a rodičov / PRESSink
Každé nech sa sádže, ako vládze
Pre deti od 12 rokov a dospelých.
Pressink je unikátne štúdio sídliace v Novej Cvernovke, ktoré sa venuje letterpressu. Pracuje s tlačiarenskými strojmi staršími viac ako 100 rokov. Poď s nami tlačiť ako Gutenberg a vytlač si vlastný plagát na starom nemeckom obťahováku značky FAG Standard. V rámci workshopu si budú môcť deti sami vysádzať riekanku pod dozorom profesionálnej grafickej dizajnérky Kristíny Uhrákovej.
Kapacita workshopu je obmedzená, prosím registrujte sa na marketing@brakfestival.sk.

14:00 / DISKUSIA / Atelier Svetlík /
Verejný výstup z konferencie vydavateľstiev s názvom Kríza ako príležitosť
Súčasťou profesionálneho programu pre vydavateľstvá bola aj konferencia s názvom Kríza ako príležitosť, ktorá prebiehala súčasne v priestoroch Cvernovky a v rámci ktorej vystúpili vydavatelia a knižní profesionáli a profesionálky z krajín V4, aby si vymenili drahocenné skúsenosti a poučili z krízového vývoja ovlyvňujúceho aj knižné prostredie. K čomu za dva dni dospeli si budeme môcť vypočuť s účastníkmi konferencie.

15:00 / DISKUSIA / Kabinet Pomalosti:
Czech this comics/ Tomáš Motal (CZ), Marek Rubec (CZ), Eva Ondová (SK)
Poslednou knihou, ktorú stihol veľmajster amerického komiksu a priekopník žánru grafickej novely Will Eisner dokončiť boli Protokoly sionských mudrcov, aby ako vravel, zasadil poslednú ranu tejto konšpiračnej teórii. Grafické novely sa vzdialili zábavnému účelu už dávno. Teoretik popkultúry Juraj Malíček vyspovedá Evu Ondovú z nezávislej komiskovej platformy POMIMO, Tomáša Motala, ktorý debutovou trilógiou TRAUM zaradil medzi najoriginálnejších českých komiksových ilustrátorov a Mareka Rubeca, autora úspešného komiksu Jarmil. Diskusia je súčasťou série podujatí Czecho Mecho.

15:00 / DISKUSIA / Ziemowit Szczerek (PL) / Poľská gonzo reportáž /
Poľský novinár a spisovateľ je kmeňovým autorom prestížneho vydavateľstva Czarne. V slovenskom vydavateľstve Literárna bašta mu tento rok vyšiel oceňovaný román Sivý dym, o ktorom sa píše ako o „zlatej dávke jedného z najosobitnejších diel súčasnej poľskej literatúry.“ Podobenstvo o zhubnom nacionalizme, tak silno zastúpenom v našom stredoeurópskom regióne, že ak by to nebola fikcia, musela by to byť pravda. Kniha je napísaná štýlom na hranici gonzo reportáži a dystopického sci-fi. Moderuje prekladateľ knihy Patrik Oriešek.

15:00 DETSKÝ WORKSHOP / ZBOROVŇA:
Herňa Thé-a-Tér
Papír! Papír! Papírrrr!
Herňa pre rodičov s deťmi 1,5 do 5 rokov Národnej galérie Praha voľne inšpirovaná predstavením Papírrrr a vybranými umelcami 20. storočia. Oslavuje papier a skúma jeho možnosti. Vylezieme na papier, schováme sa doňho, môžeme hľadieť na svet cez diery a poskladať si aj svoj vlastný! Papierohry s Dagmar Chocholáčovou, lektorkou NGP, a Lindou Straub zo Spielraum Kollektiv. Herňa vznikla v spolupráci s festivalom Malá inventura.

17:00 / SÁLA / György Dragomán, Anna Szabó T. – autorské stretnutie
On patrí medzi najvýznamnejších maďarských autorov súčasnosti. Ona do maďarčiny preložila diela od autorov ako James Joyce, Sylvia Plath, W. B. Yeats, John Updike, Stuart Parker. Jemu vyšli dve knihy po slovensky - Hranica a román Biely kráľ (A fehér király, 2005), ktorý sa sa stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do takmer 30 jazykov. Ona je poetka a za debutovú zbierku získala Petőfiho cenu za najlepší básnický debut. Oboch spája jedna domácnosť.
Organizátorom podujatia je 
BRaK - Bratislavský knižný festival
.
Hlavný partner festivalu:
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partnermi podujatia sú aj Medzinárodný Vyšehradský fond, LITA – Autorská spoločnosť, Literárne informačné centrum, Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislavy, , Nová Cvernovka, 582, s.r.o., Kreatívna Európa, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, CzechLit - České literární centrum, Goetheho inštitút v Bratislave, Maďarský inštitút v Bratislave, Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR, České centrum v Bratislave, Hudobné centrum, OZ Medziriadky.
Mediálni partneri: Denník N, Denník SME, .týždeň, in.ba, RTVS, Rádio_FM a Rádio Devín, Knižná Revue, A2 kultúrní čtrnáctidenník, Citylife, Kapitál, literárne noviny, VLNA, iliteratura.cz, časopis Rozum, Fraktál o.z., literárnyklub.sk,. Sedmá Generace, časopis HOST, Nota Bene a ďalší.
VSTUP na podujatie len s rúškom.
Pri organizovaní podujatia sa riadime aktuálnymi nariadeniami Úradu verejného zdravotníctva SR.
Zmena programu a účinkujúcich vyhradená. 
 

  • Bohatý program aj novinky LIC na BRaKu - 0
  • Bohatý program aj novinky LIC na BRaKu - 1
  • Bohatý program aj novinky LIC na BRaKu - 2
  • Bohatý program aj novinky LIC na BRaKu - 3
  • Bohatý program aj novinky LIC na BRaKu - 4