Päť stredoeurópskych miest dočítalo. Turecký ročník festivalu Mesiac autorského čítania definitívne za sebou privrel dvere v Brne, v poľskej Vroclave, Ostrave, Košiciach a nakoniec aj v ukrajinskom Ľvove.

Tridsať jeden večerov, všetko je dočítané, určite však nie dopovedané. Skvelí ľudia, nadaní spisovatelia a úžasní rozprávači. "Všetko absorbovať za taký krátky čas, za jedinú hodinu s autorom, sa nedá," zdôveruje sa na záver so svojimi pocitmi Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice, za organizátora slovenskej časti festivalu. "Opakovane sa mi v mysli premieta nejeden zaujímavý výrok, poznámka či hoci smutný výraz tváre, vyjadrujúci pocity našich hostí." Ročník skončil, ale stále je nad čím rozmýšľať. Ak by ste si chceli z neho niečo pripomenúť, ešte raz sa k niektorému večeru vrátiť, môžete. "Knižnica má všetky stretnutia zaznamenané a uverejnené na facebookovej stránke - Mesiac autorského čítania."

Turecko, most alebo čierna diera medzi Európou a Áziou?

Návštevníci festivalu sa presvedčili, že Turecko je krajinou mnohých vôní a tvárí. "Očarujúca a povznášajúca, no i temná a krutá. Inšpiruje, aj volá po hlbšom poznaní," hovorí o ňom Iveta Hurná. Pre našinca zostáva krajinou literárne neprebádanou. "Na knižnom trhu pomaly niet prekladov, čo je pre nás a našich čitateľov určite sklamaním. Za seba poviem, že z toho, čo sme si spoločne mohli prečítať, vypočuť, je v Turecku naozaj veľká koncentrácia vysoko kvalitných a rozmanitých literátov. Presvedčili nás o svojej otvorenosti, vzdelanosti a tiež odhodlanosti bojovať za lepší svet tou najsilnejšou zbraňou, slovom." A jediným problémom tejto krajiny určite nie je iba postavenie žien a detí. "Sú tu ďalšie nemenej pálčivé témy, s ktorými krajina zápasí." Cenzúra, prenasledovanie za názory, permanentné hrozby straty živobytia, dôstojnosti a, samozrejme, narastajúci imigračný problém, ktorý kráča ruka v ruke so šíriacou sa sociálnou biedou. "Spisovatelia tu bojujú aj sami so sebou. Mnohí pod tlakom prostredia podľahnú autocenzúre, iní volia exil. Nič to na veci ale nemení, ich literatúra, rovnako krajina sú nádherné." Literárni nadšenci si na takýto adrenalínový mesiac autorských čítaní budú musieť počkať celý rok. "Čo už! Nejako to bez pravidelnej dennej dávky literatúry, na ktorú sme si až príliš zvykli, budeme musieť vydržať," dodáva s úsmevom Iveta Hurná. "Máme však pre všetkých jedno dobré odporúčanie. S našou knižnicou môžete čítať celý rok!"

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a finančne ho podporili Zastúpenie Európskej komisie v SR a České centrum v Bratislave.