Recenzia
Elena Ťapajová
09.12.2009

2 Bodka - Milan Lasica - Dvojbodka

Dvojbodka

Dvojbodka

Milan Lasica: 2 Bodka, Bratislava, Forza Music 2009

  Fejtón je podľa slovníka cudzích slov „Krátka vtipná stať v novinách alebo časopisoch, uverejnená zvyčajne pod čiarou.“ Ešte z čias žurnalistických štúdií ho však vnímam v trochu širších súvislostiach ako tzv. beletristický žáner, ktorý autor môže povýšiť na malé umelecké dielo (stačí si pripomenúť fejtóny Karla Čapka) a vzbudiť mimoriadny čitateľský záujem. Potvrdilo sa mi to, keď som si uvedomila, že ak sa kedysi vravievalo, že sa noviny čítajú odzadu – od športu, dnes  časopis Týždeň začína nejeden čitateľ čítať od poslednej rubriky Bodka – čiže od fejtónu Milana Lasicu.

 Autor – významná osobnosť našej kultúrnej scény – i keď je známy predovšetkým ako herec, dramatik, humorista, textár, moderátor a režisér - patrí aj k našim popredným publicistom a spisovateľom. Nečudo, že sa takej pozornosti tešil knižný výber jeho fejtónov z rokov 2003-2007 Bodka, za ktorý získal  Cenu Dominika Tatarku. Najnovšie potešilo vydavateľstvo Forza Music čitateľov pokračovaním 2 Bodka. Neviem, či sa o slovnú hračku v zalomení titulu pričinila kultivovaná grafická úprava  Evy Kovačevičovej-Fudala, alebo to bol úmysel zodpovednej redaktorky Dagmar Kinčekovej. V každom prípade naznačuje, že nejde o konečnú „bodku“, ale o „dvojbodku“, ktorú môžeme chápať ako prísľub pokračovania, ale aj výzvu pre čitateľa, aby sa hlbšie zamyslel nad prečítaným... Pretože aj keď sú to na pohľad ľahúčko načrtnuté vtipné zamyslenia nad rozmanitými témami, či už ide o novoročné predsavzatie, divadelnú spomienku, lásku alebo problémy verejného života a politiky, nikdy nechýba svojský pohľad, dávka irónie, žiadne kĺzanie sa po povrchu, ale načretie do hĺbky a neraz prekvapujúca až trpká pointa. Darmo, Milan Lasica je Pán autor.

  Aj keď sa už v prvej knihe vyznal s patričnou sebairóniou: „Tieto texty vznikali z donútenia, tak ako takmer všetko, čo som kedysi napísal. Sľúbil som, že budem písať fejtóny raz do týždňa, a to ostatné už bolo len otázkou času...“, verím, že nie je len otázkou času, kedy sa s nami opäť podelí o svoj vtip a umenie vidieť aj všedné veci objavne.

Elena Ťapajová