Recenzia
Jana Túry Kopčová
07.05.2014

Ako si neskaziť život - Jarmila Repovská

Košická rodáčka Jarmila Repovská má na konte štyri romány pre ženy. Jej najnovší knižný prírastok Ako si neskaziť život vyšiel v roku 2013 v mladom vydavateľstve Koruna. Titul v nie veľmi atraktívnej mäkkej väzbe s „cool“ dievčinou na obálke nás zoznamuje hneď s dvoma hlavnými postavami: prvou je psychologička a novinárka Mila, ktorá sa chystá napísať knihu o tom, ako si neskaziť život chlapmi. Druhou je tajomná Neznáma, ktorá Mile pošle svoj príbeh (ako inak – o mužovi, ktorý jej strpčil život) vo forme listu. Pri jeho čítaní si Mila spomína na vlastný nevydarený vzťah-nevzťah, z ktorého našťastie skoro vycúvala.

Oba príbehy sú napísané v prvej osobe, ktorá má u čitateľa navodiť ponor do vnútorného sveta hrdiniek a prispieť k pochopeniu ich činov i pocitov. Obe boli súčasťou vzťahov, v ktorých ťahali za kratší koniec. Autorka nekritizuje ani svoje ženské postavy, ani ich neideálnych partnerov, iba sleduje veľmi podobné osudy dvoch žien, ktorým trvá akosi pridlho, aby zistili, že chlap po ich boku nie je ten pravý. Jednoduchý rozprávačský štýl však stranu po strane získava ďalší prívlastok – nudný. Siahodlhé opisy nepríjemných chvíľ po boku nesprávneho muža sa čoskoro menia na znervózňujúce a čitateľ si kladie otázku, ako môže byť žena, akokoľvek túžiaca po láske, taká slepá a naivná. Bodkou za príbehom je záverečný príhovor rozprávačky k Neznámej autorke listov, v ktorom jej radí, ako pokračovať ďalej, a kladie jej otázky na premýšľanie. Ja zasa premýšľam, ako je možné, že Jarmila Repovská písala túto knihu dlhé tri roky...

Priznám sa, že po prečítaní som pátrala aj po názore iných čitateľov. Takmer vo všetkých diskusných príspevkoch som sa dočítala, že kniha je pútavá a poučná. Keď sa v budúcnosti na pulte kníhkupectva stretnem s titulom Ako si neskaziť život, možno si spomeniem na slová hlavnej hrdinky Mily: „Buď vďačná aj za takúto skúsenosť“.