Recenzia
Beáta Beláková
14.11.2014

Boli že to časy! - Ján Dreveňák

Kniha Boli že to časy! s podtitulom Spomienky policajného dôstojníka (Vienala 2014) je už druhým titulom Jána Dreveňáka (1951).

Po zbierke humorných poviedok Slovenské horory prichádza s prvou časťou rozsiahlejšej autobiografie z prostredia Zboru národnej bezpečnosti. Slúžil v ňom s menšími prestávkami a v rôznych funkciách v rokoch 1971 – 2004.

Jeho cieľom bolo zaznamenať vzrušujúci a často nebezpečný život policajta na pozadí politických udalostí a spoločenských zmien. Autor má obdivuhodnú pamäť nielen na príbehy, ale najmä na fakty a konkrétne dátumy. Opisuje vypäté pocity, keď si prvýkrát s mladíckou hrdosťou obliekol uniformu, veľmi dôkladne vykresľuje priestory Krajskej správy ZNB v Bratislave i to, ako sa s kolegami striedal pri hliadkovaní Slavína v treskúcej zime vo dne i v noci. Kriticky zobrazuje dobu normalizácie, doberá si tých, ktorí mu závidia súčasný výsluhový dôchodok, nekompromisne odsudzuje slovenské súdnictvo. Iróniou a sarkazmom typickými aj pre jeho prvú knihu rozhodne nešetrí.

Z textu je evidentná Dreveňákova motivácia zanechať odkaz pre mladšiu generáciu, ktorá nezažila bývalý politický režim a v mnohých prípadoch nepociťuje žiadnu súvislosť medzi minulosťou a prítomnosťou. Porovnáva vtedajšiu mládež s tou súčasnou, občas sa však pohybuje na veľmi tenkom ľade a skĺzava do moralizovania.

Ján Dreveňák zhrnul svoje spomienky z rokov 1971 – 1975. Ďalšie roky zrejme už spisuje a čoskoro ponúkne vydavateľovi.