Recenzia
Elena Ťapajová
26.05.2008

Dievča s bocianími nohami – Jana Šimulčíková – Dnešná kniha

Dnešná kniha

Dnešná kniha

Jana Šimulčíková: Dievča s bocianími nohami, Bratislava,

Vydavateľstvo SPN – Mladé letá 2007

  Erika má šestnásť rokov, je gymnazistka a má pocit, že ju vlastne nikto nechápe a nemá rád. Dôvody sa čitateľ dozvedá až postupne, a len náznakovo... Hoci aj skutočnosť, že Erika nikdy nepoznala svoju matku, opustila ju ešte ako dojča a ušla do zahraničia. Vychoval ju otec - zámožný dôchodca – vdovec,  s ktorým žije v ošumelej starodávnej bratislavskej vile, spolu s vydatou nevlastnou sestrou a jej rodinou. Až neskôr zistíme, že jestvuje i ďalšia staršia sestra. Dôležitejšie pre vývoj situácie sú však Erikine úniky do dievčenských snov o prvej láske, jej túžba stať sa raz spisovateľkou a v nemalej miere dramatické udalosti, ktoré postihnú jej rodinu a ona sa  s nimi musí vyrovnať a nájsť samu seba...

  Ak sa vám dej zdá povedomý – je to v poriadku. Dievča s bocianími nohami vyšlo v edícii Čajka už v 70. rokoch a za krátky čas sa rozpredal desaťtisícový náklad. Bol to vlastne  autorkin debut v oblasti dievčenského románu. Dovtedy sa predstavila dvomi leporelami a ako spoluautorka úspešného, no nikdy nepublikovaného časopiseckého románu na pokračovanie Kým príde ženích. Druhé vydanie Dievčaťa s bocianími nohami však Jana Šimulčíková podstatne prepracovala a dokázala, že v oblasti dievčenského románu nadväzuje na to najlepšie v našej literatúre, či to už bola Jediná Kláry Jarunkovej alebo Fontána pre Zuzanu Eleonóry Gašparovej.

  V záplave súčasnej ženskej literatúry vyniká Šimulčíkovej  kultivovanosť, neprvoplánovosť vo výstavbe zápletky a svieži dialóg (darmo, nezaprie skúsenosť dlhoročnej publicistky i matky štyroch detí). Je tu však aj stále prítomný zmysel pre humor a aj pre isté morálne hodnoty, čo považujem za mimoriadne dôležité práve dnes. Žiadne moralizovanie, iba  Erika sama v sebe hľadá odpovede, čo je správne a čo nie.

  Jana Šimulčíková má široký autorský diapazón. Píše prózu i verše a na svojom konte má dnes trinásť kníh pre deti, mládež i dospelých, z ktorých niektoré preložili do češtiny i do maďarčiny. Dievča s bocianími nohami z edície Čajka patrí medzi knihy, ktoré majú predpoklad zabodovať aj dnes.

Elena Ťapajová