Hra o tróny v našich dejinách

Historický zápas o moc, súboj starého náboženstva s novými podobenstvami, víťazstvo sebeckosti nad pokorou, to všetko nájdete v dejinách ľudstva v každom období. Spisovatelia si preto nemusia vytvárať vlastné svety, ale môžu s pokojným svedomím vyzobávať ten skutočný. Rovnako to spravil aj Ken Follett v novom románe Ohnivý stĺp. Na reálne udalosti a skutočné postavy nabalil vlastné charaktery, ktoré by však mohli naozaj existovať. Uspel tak už v známejšom románe Piliere Zeme, ktorý sa stal kultovým dielom.

Ohnivý stĺp sa odohráva niekoľko storočí po Pilieroch Zeme, ale zachováva lokalitu vymysleného mesta Kingbridge. Dej sa začína v roku 1588, teda v problémovom období nielen britských ostrovov. Mladý luterán Ned Willard je zaľúbený do dievčaťa z katolíckej rodiny Margery Fitzgeraldovej. Osud im nepraje, aby boli spolu. Rodiny si postupne neprichádzajú na dobré slovo a navyše sa postupne moc v Anglicku mení. Kráľovnou sa stáva Alžbeta I. z dynastie Tudorovcov. Nahradzuje katolíčku, prezývanú aj ako krvavá Mary. Nová kráľovná chce docieliť, aby sa ľudia nezabíjali pre vieru. Aj tento ideál je pre Neda Willarda dôvodom pre to, aby stál po jej boku.

Románové dielo tohto formátu poníma celú životnú cestu hlavného hrdinu a obsahuje obrovské množstvo postáv, ktoré sa tu vyskytujú. Rovnako nazrieme aj na viaceré územia. Španielske Nizozemsko, Francúzsko, Španielsko, navštívime aj Novú zem. Ohnivý stĺp je skutočným nahliadnutím do obdobia raného novoveku. Autor nám ukazuje, ako sa vtedy žilo, akými problémami žili bežní ľudia, no zároveň nezabúda na to najdôležitejšie – pútavý príbeh. Pritom žiadnemu hrdinovi nedáva do rúk nadprirodzené schopnosti a každej jednej udalosti sa dá uveriť. Podobne ako George R. R. Martin sa nebojí zobrať nejednej dôležitej postave život, rovnako nevieme predvídať, ako bude dej nasledovať. Ukazuje sa, že život v tom období nebol vôbec jednoduchý. No zároveň mu budeme ľudsky rozumieť. Zobrazuje katolíkov, luteránov, ale nahliadneme aj do osudu jedného afrického otroka. Zisťujeme, že nie náboženstvá sú zlé, ale konkrétne činy konkrétnych ľudí. Niektorí chcú ťažiť z ľudského nešťastia alebo si jednoducho za každú cenu žiť svoje šťastie, aj keď je utláčaná sloboda druhého.

Ken Follet je majster slova a slovenský čitateľ dostane jeho dielo k dispozícii vďaka fantastickému prekladu Márie Kočanovej. Už sme si zvykli na vysokú kvalitu jej prekladov. Kto má autora načítaného, spozná jeho rukopis už po prvej stránke. Zároveň používa podobné ľudské charaktery vo viacerých knihách, dá sa to považovať za jeho podpis. Táto podobnosť je však spracovaná rozumne a vôbec neprekáža.

Napriek počtu strán, ktoré sa blížia k osemstovke, sa román nečíta ťažkopádne a nedá sa považovať za náročné čítanie. Koho román zaujme, prečíta ho celkom rýchlo. Nemusíte sa obávať nudnej a nezáživnej literatúry, naopak získate skvost, ktorý sa nevyhýba ani násiliu či sexuálnym opisom.