Recenzia
Vladimír Hübner
15.11.2006

Július Satinský – Fantasia con amore - Maya Rothenbühler-Korcová - Herci na stránkach, ktoré znamenajú svet. Ako sa nosí svetlo

Korcová

Ako sa nosí svetlo

Maya Rothenbühler-Korcová: Július Satinský – Fantasia con amore

Bratislava, Kalligram 2006

  Každý z nás pozná ten pocit, keď odrazu celý svet sčernie a stratí všetky farby. Vtedy sa utiekame k niekomu veselému, kto žiari ako slnko a hreje ako dobre rozpálené kachle – a potom o ňom skladáme piesne, rozprávame legendy a píšeme knižky. Medzi ne patrí aj najnovšia nostalgicko-humorne ladená spomienka na jedného z posledných pravých „svetlonosov – Luciferov“ našej doby, Jula Satinského.

  On bol krásny, štíhly, dvorný a úspešný mladý herec a ona zostúpila z tatranského raja, aby v Bratislave študovala divadelnú vedu. Stretli sa na jednom z mnohých divadelných plesov začiatkom 60. rokov a už sa nikdy skutočne neodlúčili. Kniha Fantasia con amore veľmi osobne a precítene spomína na autorkino detstvo v horách, objavovanie nového šíreho sveta a titanské vzbury mladej inteligencie proti všadeprítomnému socializmu. Mladý, charizmatický spasiteľ Július vedie romantický, zato sebazničujúci život a na svoju stranu strháva každého, kto s ním chce snívať a žiť. Svoju mladosť a slobodu v jeho spoločnosti naplno prežíva aj autorka, necháva sa unášať jeho nežnosťou a iróniou, nezmyselnými rečami a nekonečnou fantáziou. V dobrom i zlom vďačne hrá jeho Nathalie, Antigonu, Eurydiku, Luciu či Sympatiu, bez otázok a výčitiek ho nasleduje z jedného plesu na druhý a neúnavne vstrebáva nekonečne absurdné monológy.

  Hlboký platonický vzťah dvoch prepletených duší prežíva aj emigráciu mladej Nathalie do Švajčiarska a neskôr do USA, a ožíva pri každom jej návrate do vlasti. Dokonca i po majstrovej smrti plní múza svoje slovo a spomína naňho vo svojej knižke „nie ako na komedianta, ale ako na Jula Satka, človeka, ktorý mal rád život, bál sa smrti a dobre to kamufloval“. Na 128 stranách čitateľ spoznáva Júliusa Satinského na základe bezchybných monológov, ktoré akoby pochádzali z jeho vlastného pera, medzi riadkami sa ukrýva životná filozofia a duch vtedajšej doby. I keď nejde o žiadnu umeleckú biografiu, táto knižka určite nesmie chýbať v knižnici žiadneho správneho fanúšika Júliusa Satinského, jeho humoru a platonickej romantiky.

Vladimír Hübner