Recenzia
Michaela Geisbacherová
16.04.2008

Kroniky západného pobrežia. Dary - Ursula K. Le Guin

Ursula K. Le Guin: Kroniky západného pobrežia. Dary

Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2007

Preklad Katarína Varsiková

Autorka príbehov o Zememorí (Čarodej Zememorí, Hrobky Atuanu, Najvzdialenejšie pobrežie, Tehanu) pripravila fantasy skôr pre dospelých – Kroniky Západného pobrežia. Obyvatelia časti sveta, v ktorom sa prvá časť trilógie odohráva, majú nadprirodzené schopnosti, nazývané dary. Tie sa dedia z generácie na generáciu, z otca na syna, z matky na dcéru. Dary však nie sú len dobré a užitočné, ale mnohé z nich sú práve nebezpečné a rozsievajú strach a hrôzu. Môžu oslepovať, mrzačiť, preklínať. Celé rody podriaďujú svoju existenciu tomu, aby sa ich dar uchoval. Komplikované hľadanie manželiek z dobrých rodov a so silnými darmi, aby ďalšie generácie mohli svoj rod chrániť pred nebezpečnými dobyvateľmi z ostatných rodov, ktoré majú mocnejšie dary, je na dennom poriadku.

Taký je ponurý svet Výšin. Život tam je ťažký, ľudia sa neustále boja o svoje životy a majetok. Pre svoje nadprirodzené dary  sú pre obyvateľov z Nížin obávanými čarodejníkmi. Z Nížin pochádza aj matka hlavného hrdinu Orreka. Je vzdelaná, vie písať a čítať, rozpráva príbehy, zapisuje ich, jej dar je síce možno obyčajnejší a menej mocný, avšak nezabíja a neničí, prináša poznanie iného sveta, iných ľudí, iného života. Ona, ako jediná, sa nebála Orrekovho otca a odišla s ním na Výšiny.

Orrek a Gry sú nerozluční priatelia. Každý z iného rodu a s iným darom. Ich rody sú však spriatelené. Rod Orreka môže zrakom usmrtiť čokoľvek živé. Jeho kamarátka Gry má schopnosť myšlienkou privolávať zvieratá. Obidvaja sa však vzoprú voči používaniu svojich darov, pretože ľudia sú zvyknutí využívať ich len na nesprávne účely a nesprávnym spôsobom. Orrek nechce zabíjať a Gry nechce privolávať zvieratá do vražednej pasce. Chcú sa naučiť využívať svoje dary pozitívne, aby mohli nimi ľuďom pomáhať, byť pre nich užitoční, a nie ničiť, mrzačiť všetko živé.

Vyšla už aj druhá časť trilógie Hlasy, tretia Sily vyjde v druhom polroku 2008.

Michaela Geisbacherová