Ty nie si náš, teba zožerieme - Oto Čenko - Persifláž slovenskej politickej žranice

Persifláž slovenskej politickej žranice

Persifláž slovenskej politickej žranice

Oto Čenko: Ty nie si náš, teba zožerieme, Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2008

  Koho ubíja denná slovenská politická realita, iste rád siahne po knižnej persifláži našich nedávnych politický dejín. V rámci používania ľahšie či ťažšie dešifrovateľných kryptoným aj sám autor sa skryl za pomerne priehľadný pseudonym. Na úvod sa ešte patrí povedať, že čítania je dostatok: Ty nie si náš, teba zožerieme je rozsiahlym románom.

Fabula umne stojí na únose prezidentovho syna tajnými službami v rukách premiéra mladej Slovenskej republiky. V širšom kontexte je v tomto akte zosobnená zlosť a nenávisť premiéra, ktorý sa stal despotickým tyranom voči chudáčikovi prezidentovi. Ten vo svojom prezidentskom Grassalkovichovom paláci mrzne, lebo premiér mu v rámci šetrenia zarazil dodávku kúrenia... Autor s radosťou zveličuje, domýšľa až do absurdností, lebo veď Absurdistan je u nás doma. Unesený syn je od únoscov kýmsi ďalším unesený, unesená je aj prezidentova dcéra, prezident je internovaný, oslobodený, čím ďalej sa dej vrtí, tým do neho pribúda viac prekvapivých aktérov, zvratov i predmetov vrátane supermodernej výzbroje (telepatofóny, vokálny samopal), ktorú u nás zásluhou Šoroša testuje Pentagon. Všetko ako v bláznivom americkom trileri...

Na diele badať, že autor sa pri písaní dobre zabával, akumuloval nápady, ba niekedy ich hromadil až trochu násilne. Taktiež text začína byť po čase únavný pri opisovaní excesov démonického premiéra a utrpení dobrého prezidenta.

Osobitosťou Čenkovho jazykového prejavu je vulgarizmami prešpikovaný slovník postáv. Pouličnosťou zobrazuje autor spodinu, ktorá vládne Slovensku, respektíve ním manipuluje.

Nech sa na dielo pozrieme z ktoréhokoľvek uhla, nemôžeme mu uprieť istú heroickosť. Ide o spracovanie a rozsah, o šírku záberu, keď sa v jednom ohnisku premietajú záujmy celého sveta, aj o množstvo postáv, skupín a más, čím pripomína vojnové epopeje, ale aj o nadľudské úsilie protagonistov v boji proti premiérovi, o zákulisné hry a intrigy hodné francúzskych absolutistických dvorov. Osobitosťou tohto polittrileru je jeho fraškové vyznenie. Nuž, dobrú zábavu alebo si aspoň skvele odgrgnite!

Ľuboš Svetoň