Do tohto internetového kníhkupectva špeciálne zameraného na detského čitateľa vojdete cez www.mrkvicka.sk. Za všetkými nápadmi, ktoré na tejto stránke nájdete, je pán Mrkva..., takže nudu nečakajte.


• Ako sa zrodil nápad na Detské kníhkupectvo pána Mrkvu?
– Vyhnúť sa vydavateľstvám, ktoré sa s neprehliadnuteľným finančným úspechom špecializujú na vydávanie gýča pre deti, a predávať iba kvalitné tituly, na to treba naozaj značnú dávku bláznovstva, naivity alebo neskonalého idealistického presvedčenia...

• Čo prevážilo vo vašom prípade?
– Idealistické presvedčenie. Dúfam... :-) Boli sme presvedčení, že rodičia chcú pre deti naozaj dobré knihy. Skúsenosť z nášho kníhkupectva za posledný polrok mi hovorí, že rodičia, ktorí si u nás vyberú knihy, si ich nevedia vynachváliť. Deti si ich naozaj obľúbia, a to je dobrý základ pre samostatné čítanie.

• Podľa čoho pripravujete ponuku?
– Vedieme si taký súkromný zoznam, do ktorého si zapisujeme knihy ocenené významnými cenami za detskú literatúru, napr. Cenu H. Ch. Andersena, Carnegieho medailu, Zlatú stuhu atď. Zoznam obsahuje aj kni hy odporúčané teoretikmi a propagátormi detskej literatúry, ako sú v Čechách Jaroslav Provazník či Nikoleta Zdražilová a u nás Zuzana Stanislavová, Markéta Andričíková. Takto vzniká siahodlhý zoznam, tituly z neho čítame a to, čo nás osloví, zaraďujeme do portfólia.

• Koľko kníh máte v ponuke?
– Na slovenskom trhu je momentálne približne 5 000 kníh pre deti a mládež, z nich máme v ponuke do 200 kníh.

• To nie je veľa...
– Dvesto vynikajúcich kníh – to je mimoriadne čítanie na niekoľko rokov... Keď prídete do kníhkupectva, kde je 5 000 titulov, nemáte šancu zorientovať sa. Kvalita kníh pre deti a mládež má totiž veľmi kolísavú úroveň. Je to hľadanie ihly v kope sena. My sme sa rozhodli tie ihly zo sena povyberať a poukladať pekne vedľa seba podľa veľkosti, tvaru a účelu.

• Čo ak sú to iba knihy podľa vášho vkusu, ten nemusí vyhovovať zákazníkom...
– Pripúšťam, je to možné. Ale ak kniha dostane významné medzinárodné ocenenie, nie je to dôvod zaujímať sa o ňu? Takéto ocenenie sa nedáva zadarmo.

• Vaše kníhkupectvo má aj iné aktivity – dramatické čítania pre deti v školách, v knižniciach či materských centrách. Ako to vzniklo?
– Čítania vznikli ešte skôr ako samotné kníhkupectvo. Pred troma rokmi ma oslovili z Poľsko-slovenského domu v Bardejove, či by som pre deti v rámci mesiaca knihy neurobil nejakú akciu, ktorá by navnadila deti na čítanie. Zaujalo ma to a podľa brnenského projektu LiStoVáNí, som urobil scénické čítanie niekoľkých rozprávok. Ukázalo sa, že o takúto akciu je veľký záujem.

• Akú formu majú vaše predstavenia?
– Vyberiem si vždy jednu knihu, z ktorej časť tak trochu divadelne predvediem. Deti za trištvrte hodinu spoznajú postavy, naladia sa na príbeh, a potom uprostred to useknem a poviem: „Je mi veľmi ľúto ale už nemáme čas dočítať tento príbeh do konca. Ak sa chcete dozvedieť, ako sa skončí, musíte si knihu požičať z knižnice alebo nájsť v kníhkupectve. Bol už niekto z vás v knižnici?“

• Požičajú si?
– Keď som hral pre deti petržalských škôl v Cik Cak Centre, mal som priamu spätnú väzbu. Všetky exempláre knihy, z ktorej som čítal, boli za pár dní vo všetkých petržalských knižničných pobočkách nedostupné, teda požičané. Veľmi ma to potešilo.

• Ako nadchnúť deti pre čítanie?
– Čítať im. Čítať im každý deň a skvelé knihy. Možno je náročné nájsť knihy, ktoré sú také dobré, že budú baviť aj rodiča. Asi najistejšie je nájsť si na internete zoznamy kvalitnej literatúry pre deti a mládež od ľudí, ktorí sa dlhodobo odborne venujú tejto téme. Takéto zoznamy vytvorili Zuzana Stanislavová, Markéta Andričíková, Daniel Hevier, alebo aj ja. A potom je to jednoduché: otvoriť prvú stranu skvelej knihy a začať čítať nahlas.