Predstavuje jeho riaditeľ RNDr. Ján Bienik, CSs.

Vydavateľstvo Eko konzult

Adresa: P. O. Box 61

850 07 Bratislava 57

tel./fax: 02/ 62 24 07 92

e-mail: ekokonzult@superreality.sk

Riaditeľ: RNDr. Ján Bienik, CSs.

Vznik: 1992

Zameranie, profilové edície: Nekomerčná literatúra z oblasti alternatívnej medicíny, zdravej výživy, ezoteriky, spirituality, v poslednom čase aj tituly o aktuálnych spoločenských problémoch.

·        Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Na Slovensku: Eugenika, Modul, LB Story, Ing. Pištek Freddie, Pezolt, Slovart Store, Inform, v ČR: Premisa, Kontakt, Nakladatelský servis a Pemic.

·        Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Dovedna sme vydali vyše 200 titulov, z toho asi desatina je od slovenských autorov. Špecializujeme sa na vydávanie kníh z takých oblastí, aké na Slovensku nemajú tradíciu, teda nemáme ani autorské zázemie.

·        Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2005? 

– Osemnástimi.

·        S akými edičnými zámermi ste vstúpili do roku 2006?

– Máme vytipovaných približne 30 titulov, ale zatiaľ nevieme, čo sa nám podarí zrealizovať. V takom malom vydavateľstve, ako sme my, ani nerobíme edičný plán na celý rok, len na štvrťroka a potom sa prispôsobujeme životu. Našimi horúcimi novinkami sú publikácie Bezdomovcům zamkli kanál od Vladislava TRÁVNIČKA, v ktorom prináša netradičný pohľad na životné prostredie, a kniha z literatúry faktu Maďarizácia od známeho českého jazykovedca Karla KÁLALA. Tento agilný slavianofil spolu s českým právnikom E. Ledererom a básnikom A. Heydukom napísal listy B. Björnsonovi, ktorý na ich základe publikoval svoje články o Uhorsku. Útlu 70-stranovú knižočku napísal K. Kálal roku 1908 v češtine, vydávame ju v slovenskom preklade, ale usilujeme sa zachovať v ňom aspoň niektoré archaizmy. Pracujeme už aj na ďalšej publikácii od toho istého autora – Predvojnové Slovensko, mala by vyjsť koncom roka. V najbližšom čase vyjde Sex a lásky pápežov od anglického autora Nigela CAWTHORNA (čitatelia už poznajú jeho knižku Sexuálne škandály pápežov). Z oblasti spirituality pripravujeme publikáciu Karmické zákony o príčinách ľudského utrpenia podľa perzského duchovného učiteľa Hosseina Irandschära. Jeho názory veľmi dobre korešpondujú s kresťanstvom. Potom prinesieme čitateľom bonbónik v podobe knihy To je ono. Pätnásť rokov sklamaní a úspechov od poslanca Karola ONDRIÁŠA. Poskytuje ekonomicko-sociologický pohľad na vývoj našej spoločnosti od prevratu 1989, uvádza mnohé zamlčované fakty a dáva ich do iných súvislostí, než aké sme si osvojili ako klišé. Už máme na stole aj Šokujúce myšlienky 2 od Róberta HOMÍRA. V spolupráci so Spoločnosťou Prometheus pripravujeme vydanie monumentálneho, takmer 800-stranového diela Obžaloba náboženstva od amerického lingvistu prof. Chestera DOLANA.

  • Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší? 

– Na túto otázku sa nedá odpovedať, pretože pre každého čitateľa v rôznej životnej etape je lepšie niečo iné. Ale vydali sme desiatky kníh, o ktorých sme presvedčení, že čitateľov nesmierne duchovne obohatili.

·        A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Čím dlhšie robím s knihami, tým menej rozumiem záujmu čitateľov. Vydali sme podľa nášho názoru naprosté sprostosti, ktoré sa pomerne rýchlo a dobre predali, a na druhej strane knihy, o ktorých sme presvedčení, že sú hodnotné, ležia v sklade a predávajú sa veľmi pomaly. Mohol by som uviesť viacero príkladov. Vydali sme štyri publikácie o peniazoch, ako s nimi treba nakladať, hospodáriť, a tie stoja. Ani keby sme sa tejto témy báli, akoby sme si mysleli, že sa jej treba vyhýbať. Neviem, či je to výchovou, keďže doteraz nás nikto neučil vytvárať si vzťah k peniazom, alebo spoločenskými pomermi, keďže sme najchudobnejší národ v EÚ.

·        Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Nízka kúpyschopnosť obyvateľstva, finančná situácia veľkej časti populácie je omnoho horšia, ako sa o tom hovorí. A treba k tomu pridať aj všeobecný úpadok kultúry a kultúrnosti, ktorý kráča ruka v ruke s dehonestáciou a demoralizáciou občanov tohto štátu. Súčasná produkcia tzv. reality šou sa nedá totiž inak slušne nazvať. Komerčne ladená produkcia TV odvádza pozornosť ľudí od skutočných životných hodnôt.

·        Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Vedomá systematická práca verejnoprospešných médií pri propagácii kultúrnych hodnôt súbežne s otvorenou kritikou zábavnej pseudokultúry  určenej pre lumpenproletariát.

·        Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Snívam o tom, aby som nemusel čítať to, čo musím čítať, ale mohol čítať to, čo by som chcel. Inak povedané, aby som nebol vydavateľom, ale labužníckym čitateľom.

·        Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Veľmi rád a pravidelne ich čítam. Je to poučné a udivujúce čítanie. Utvrdzuje ma čím ďalej tým viac v názore, že pomenovanie nášho biologického druhu ako človek mysliaci bolo myslené ako vtip. Na tých rebríčkoch možno názorne pozorovať, akú silu dnes predstavuje reklama, ako stádovito sa správa značná časť čitateľov. Keďže sa zameriavame najmä na nekomerčnú literatúru, nie sú pre nás tieto rebríčky smerodajné, ale aj tak je to skutočne dobré čítanie.

·        Akú knižku práve čítate?

– Zvyčajne čítam rukopisy a obťahy. Takže to, čo práve teraz čítam, som už povedal v odpovedi na otázku, čo pripravujeme. Na viac mi nezostáva ani čas, ani sily, lebo v malých vydavateľstvách si musíme robiť prakticky všetko sami – od edície až po vlastnoručnú distribúciu.

Vydavateľstvo Eko-konzult venovalo do našej čitateľskej súťaže najnovší titul Bezdomovcům zamkli kanál. Ak nám pošlete kupón vydavateľstva z 11. strany do 10. mája, môžete sa zoznámiť so zaujímavým pohľadom na problematiku životného prostredia.