Predstavuje jeho riaditeľka Viera Sagová

Vydavateľstvo PSmont

Adresa: PSmont, s. r. o.

821 08 Bratislava 2

 Kupeckého 4

tel./fax: 02/55 57 43 94

e-mail: psmont @ psmont.sk

Riaditeľ: Viera Sagová

Vznik: máj 1996

Zameranie: Pôvodná slovenská tvorba

·        Ktoré distribučné spoločnosti rozširujú tituly vášho vydavateľstva?

– Zaex, Ing. Pištek Freddie, Ikar, Don Bosco, Panta Rhei.

·        Koľko titulov ste vydali od založenia vydavateľstva, koľko z nich predstavujú publikácie slovenských autorov?

– Sme malé vydavateľstvo – vydavateľstvo jedného človeka, preto aj naša produktivita je relatívne malá. Presne 1. decembra 2005 sme dali na trh siedmu knihu. Všetky sú od jedného autora, mediálne známeho kňaza Jána Sucháňa.

·        Akým počtom titulov ste prispeli na knižný trh roku 2005?

 – Vydali sme jediný titul: Pútnik. Na rozdiel od predchádzajúcich kníh, ktoré prinášali príhovory Jána Sucháňa odvysielané v rádiu Twist (jedna kniha úvah z Rádia Slobodná Európa), táto kniha je trocha osobnejšia. Vychádza pri príležitosti 30. výročia vysvätenia Jána Sucháňa za kňaza. Už názov knihy Pútnik dáva tušiť, že ide o cestu, o putovanie.

·        S akými edičnými zámermi vstupujete do roku 2006?

– Po prvý raz sa chystáme vydať knihu iného autora z oblasti ezoteriky. Ide opäť o pôvodnú slovenskú tvorbu.

·        Ktorý zo svojich titulov pokladáte za najlepší?

– Poslednú knihu pokladám za najlepšiu, lebo sa v nej autor prezentuje osobne, dáva nazrieť do svojho vnútra. V kapitole Výlet za bolesťou opisuje dojmy a zážitky z dovolenky v Egypte po havárii autobusu. V závere knihy sa dokonca nechal vyspovedať. V knihe sú použité fragmenty ilustrácií Vincenta Hložníka.

·        A naopak, ktorý zo svojich titulov pokladáte za vydavateľský omyl?

– Zatiaľ sa taký ešte nekonal. Dá sa povedať, že sme mali šťastie pri výbere autora. Je populárny, ľudia ho radi počúvajú v rádiu a každé dva roky, keď sa kniha vypredá, si „vynútia“ ďalšiu. Aj náklad kníh je na slovenské pomery vysoký. Za dva roky sa predá v priemere 2500 – 3000 kusov. Prvý titul Prihováram sa vám z roku 1996 mal náklad dvakrát po 5 000 kusov a nezostal z neho ani jeden výtlačok. 

·        Čo vás najviac trápi na knižnom trhu?

– Určite je to vysoký poplatok pre distribúcie. Preto sú knihy také drahé. Nielen že distributéri dostávajú knihy do komisie, ale často meškajú s platbou za už predané knihy. To je aj dôvod, prečo s niektorými distribúciami nespolupracujeme.

·        Čo by podľa vás pomohlo slovenskému knižnému trhu?

– Neviem. Možno, aby ľudia mali vyššie platy, aby si mohli kúpiť knihy, ktoré by si radi prečítali. Aj tak si myslím, že keby sa u nás knihy nekupovali, nebolo by toľko preplnených kníhkupectiev nielen knihami, ale aj ľuďmi, ako je to teraz pred Vianocami. Aj vďaka televíznym realityšou sa začalo viac čítať. A to je dobrá správa.

·        Prezradíte svoj nesplnený vydavateľský sen?

– Prezradím. Som grafička, typografka, učiteľka polygrafie. Trápi ma nekvalitná typografia väčšiny knižných titulov. Preto sa už roky chystám autorsky pripraviť nejakú príručku, ale zatiaľ som vždy iba začala...

·        Aký máte názor na rebríčky bestsellerov?

– Nech sa páči, je demokracia...

·        Akú knižku práve čítate?

–        Mojím obľúbeným autorom sa stal filozof Rudolf Steiner. Čítam prevažne ezoterickú literatúru. Napriek tomu na vrchu rozčítaných kníh kraľuje Škola Malého stromu od Forresta Cartera. Napriek tomu, že je v češtine, čítam ju môjmu štyri a polročnému vnukovi Adamkovi.

Vydavateľstvo PSmont venuje do našej čitateľskej súťaže knihu Jána Sucháňa Pútnik. Ak ste si obľúbili príhovory známeho kňaza a chcete sa k nim občas vracať, pošlite nám do redakcie do 4. januára kupón vydavateľstva PSMONT.