Andrej Ferko photo 1

Andrej Ferko

19. 1. 1955
Bratislava
Žáner:
dráma, esej, poézia, pre deti a mládež, próza, rozhlasová tvorba, iné

Stručná charakteristika

Talentovaný matematik, dramatik, prozaik, autor pre deti a mládež vyštudoval numerickú matematiku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je docentom počítačovej grafiky na Katedre počítačovej grafiky a spracovania obrazu Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Komenského a hosťujúcim profesorom v Rakúsku. Je zakladajúcim členom slovenského centra PEN-klubu.
Už počas štúdia zaujal inscenáciami v divadle U Rolanda, Pegasník a GuNAGu. Knižne debutoval ako 22-ročný poviedkami Jemná cesta o živote súčasnej mládeže. Mládež bola témou aj jeho zbierky krátkych próz Stopa. Nasledovali knihy Proso, ocenená Cenou vydavateľstva Slovenský spisovateľ, Noc na zamrznutom jazere, Noha pod klobúkom a ďalšie. Napísal aj autorské rozprávky Kazko Vlasko, Kazko Vlasko a kráľ Času, za knižku a O troch nezbedkoch získal Literárnu cenu VÚB. Spolu s otcom Vladimírom Ferkom napísal román Ako divé husi, ktorý zároveň spracovali ako televízny scenár k rovnomennému filmu, za ktorý získali množstvo ocenení. Andrej Ferko napísal vyše 50 scenárov  pre rozhlas, divadlo, televíziu aj internet. Pre jeho tvorbu je príznačné experimentátorstvo, neopakovateľný humor, nonsens, recesia, satira aj provokácia.  Z esejistickej tvorby treba spomenúť knihu O historickom bezvedomí, ako aj bohatú publicistickú činnosť a spoluúčasť pri zakladaní populárneho parodického samizdatového časopisu Hlas kotolne, ktorý vychádzal po nežnej revolúcii síce len tri roky, ale pôvabne reflektoval vtedajšiu spoločnosť. Osobitné miesto v bohatých aktivitách patrí odbornej matematickej tvorbe a organizačnej činnosti. Jeho diela boli preložené do ruštiny, nemčiny, španielčiny a bulharčiny.

Medzi jeho najnovšie knihy patrí Najsmutnejší príbeh lásky za ktorý získal cenu Zlaté pero a Cenu Asociácie organizácií spisovateľov Slovenska. Román je neľútostnou kritikou fašizmu, ľudskej pretvárky a ziskuchtivosti.

Andrej Ferko je viacdomým tvorcom s originálnym a kritickým pohľadom na svet. Jeho umelecké postupy a tvorivú osobnosť asi najlepšie vystihol spisovateľ a literárny kritik Bystrík Šikula, keď ho označil ako experimentátora tradicionalistu.