Márius Kopcsay

21. 4. 1968
Bratislava
Žáner:
pre deti a mládež, próza, iné

Životopis autora

Márius KOPCSAY sa narodil 21. apríla 1968 v Bratislave. Z politických dôvodov nemohol študovať humanitné smery (jeho otec podpísal manifest 2000 slov), preto študoval chémiu, neskôr učiteľský smer chémia-fyzika na Univerzite Komenského v Bratislave.

Po roku 1989 sa začal venovať žurnalistike, pôsobil vo viacerých periodikách a denníkoch, bol šéfredaktorom časopisu Mosty, komentátorom denníkov Nový čas, Pravda a SME, teraz je vedúcim Redakcie dokumentačných databáz v Tlačovej agentúre SR.

Spolupracoval ako autor a scenárista so Slovenským rozhlasom, na Rádiu Devín mal vlastnú reláciu Trhací kalendár a uviedli mu rozhlasovú hru Spomienkostroj. Písal scenáre pre televízne seriály (Ordinácia v ružovej záhrade, V mene zákona a iné), takisto sa ako scenárista podieľal na celovečernom dokumente HBO s názvom Erotic Nation.

Márius Kopcsay je päťnásobným finalistom súťaže Anasoft litera (Domov, Zbytočný život, Mystifikátor, Medvedia skala, Jednouholník) a trojnásobným finalistom resp. oceneným v súťaži Poviedka. Jeho prózy vyšli v českom, nemeckom, holandskom, anglickom, arabskom, slovinskom či v bulharskom jazyku. Venuje sa aj hudbe, má tri deti, žije v Bratislave, jeho domovom je Modra.

Pracuje ako novinár, v Tlačovej agentúre SR vedie Redakciu dokumentačných databáz.