Ukážka z diela

Zjavenie v klaipede

Robert de Shazer je synom Mathewa a Kelly de Shazer. Kým sa Kelly stará o domácnosť, Mathew de Shazer pracuje na jednej z lepších univerzít v meste. Robert de Shazer sa im narodil na staré kolená, keď už mali Kelly a Mathew za sebou životy ľavicových intelektuálov, niekoľko ciest po Strednej a Južnej Amerike, Mathew de Shazer strávil istý čas v mexickom Chiapas medzi Zapatistami, Kelly prišla za ním a v malej dodávke prešli spolu až po Jamajku. Robert sa im narodil v čase, keď sa účastníci niekdajších búrlivých debát a nočných flámov pomaly usádzali a získavali akademické tituly, stávali sa, rovnako ako Mathew de Shazer, školiteľmi študentov, ktorí si ich vážili, a členmi rôznych akademických spolkov a komisií. Tak sa Robert de Shazer narodil v čase, keď mu rodičia mohli zabezpečiť dobré rodinné zázemie, vzdelanie a podmienky pre pokojné detstvo.

Kelly de Shazer dodnes často spomína, ako na jednej z ciest v ktoromsi meste narazili v talianskej štvrti na pouličnú slávnosť na počesť Panny Márie, patrónky tamojších talianskych prisťahovalcov. Talianske štvrte mali všeobecne svojrázny sexappeal, kaviarničky, na rozdiel od domácich boli plné cigaretového dymu a sedeli v nich miestni starci, štamgasti, ktorí pili kávu zo šálok veľkých ako náprstok a prihovárali sa okoloidúcim cez okná otvorené do ulice, a v čase náboženskej slávnosti získali ulice talianskej štvrte navyše jarmočnú, ľudovú atmosféru, ktorá bola pre ľudí ako Kelly a Mathew de Shazer zvlášť príťažlivá. Obaja radi hovorili, že majú na pouličné slávnosti šťastie, keď zamlada, čerstvo zaľúbení, išli do New Yorku, usporiadal jeden z mestských spolkov v uliciach Manhattanu oslavu „New York bez drog“, potom keď na európskej dovolenke cestou k akýmsi známym, slávnostne vyobliekaní a s fľašou vína, ktorú niesli ako dar hostiteľom, v neznámej, od historického centra vzdialenej štvrti vystúpili z električky a hľadali adresu z vizitky, objavili náhodou slávnosť černochov z africkej komunity, ktorí v domorodých kostýmoch tancovali na javisku a okoloidúci sa ich vystúpením v sobotný podvečer dali tak uniesť, že sa na chodníkoch pridávali k tancu. Ani Mathew a Kelly de Shazer nemohli odolať, kúpili si dva poháre veľmi sladkej šťavy z lisovanej cukrovej trstiny, a tú potom pili celou cestou na oslavu a zhodli sa, že sa na černošskej pouličnej slávnosti zabavili lepšie ako na párty.

Tak tu, v talianskej štvrti, natrafili na ďalšiu z pouličných slávností. Motali sa medzi stánkami, v ktorých sa predávali talianske suveníry, dopravné značky „Parkovanie povolené len Talianom“, fánky vyprážané v nádržiach s olejom. Porciu kalamárov zjedli na schodoch do vchodu akéhosi domu, pred ktorým sedeli ľudia na drevených laviciach pred stanom s pivom. Tu našli na ceste postavený prenosný oltár, v ňom Pannu Máriu s hrubou červenou stuhou okolo krku, ktorá padala až na zem, a na stuhe špendlíkmi pripevnené nesčíselné dolárové bankovky. Pri vstupe k oltáru stál mních a vpúšťal po jednom ľudí, ktorí si kľakli pred Pannu Máriu, prekrižovali sa, mnohí pobozkali koniec stuhy a špendlíkom, ktorý rozdával mních, pripevnili na ňu ďalšiu dolárovú bankovku, znovu sa prežehnali a uvoľnili miesto ďalšiemu. Mathew a Kelly de Shazer ako ľavicoví intelektuáli a ateisti sa nad celou procedúrou usmiali, ale Kelly de Shazer to nedalo, ako potom neraz rozprávala aj svojmu synovi Robertovi de Shazer, a hoci už boli dávno ďaleko od oltára, trochu zahanbene sa priznala Mathewovi, že by sa k nemu rada vrátila. Mathew de Shazer, samozrejme, súhlasil, boli predsa na dovolenke a užívali si príjemný letný večer. Vzali si od mnícha špendlík (Kelly de Shazer si do smrti pamätala, že mal zelenú hlavičku), Kelly de Shazer sa pred Pannou Máriou dokonca prežehnala, pripli na stužku dolárovú bankovku, chvíľu postáli a uvoľnili miesto ďalšiemu páru milencov. Napriek všetkému sa dali tou chvíľou tak pohltiť, že sa pred oltárikom dokonca pobozkali na pery a Kelly de Shazer nechcela Mathewovi prezradiť, čo si pred Pannou Máriou želala, keďže, ako povedala, treba želanie zachovať v tajnosti, inak by sa nesplnilo. Krátko nato bola Kelly de Shazer gravidná, a tak sa Kelly a Mathewovi de Shazer na staré kolená narodil syn Robert, ktorému potom tú príhodu často rozprávali (Mathew de Shazer občas poznamenal, že si ho od Panny Márie kúpili za dolár), a Robert de Shazer poznal ten oltár z rodinnej fotografie, na ktorej si Kelly de Shazer mimoriadne zakladala.